28 Haziran 2008 00:00

‘Hastane enfeksiyonu can aldı’ iddiası

Adana Numune Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne bağlı hizmet veren Fatma-Kemal Timuçin Kalp Merkezi’nde 2 kişinin kalp ameliyatı sonrası oluşan enfeksiyon sonucu öldüğü, 1 hastanın da 5 aydır ölümle pençeleştiği ileri sürüldü.

Paylaş

Adana Numune Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne bağlı hizmet veren Fatma-Kemal Timuçin Kalp Merkezi’nde 2 kişinin kalp ameliyatı sonrası oluşan enfeksiyon sonucu öldüğü, 1 hastanın da 5 aydır ölümle pençeleştiği ileri sürüldü. Hastane yetkilileri, kalp ameliyatları sonrası enfeksiyon riskinin yüksek olduğunu, yaşanan olayların da bu oranlar içinde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi. Geçen ocak ayında kalp rahatsızlığı nedeniyle merkezde anjiyo yapılan 4 çocuk annesi 38 yaşındaki Güler Parıldar, kalp kapakçığının da değişmesi gerektiği belirtilip, 1 Şubat’ta merkeze yatırılıp aynı gün ameliyata alındı. Başarılı ameliyat sonrası önce yoğun bakıma, bir gün sonra servise alınan Parıldar, 3 Şubat’ta aniden fenalaştı. Yeniden yoğun bakıma nakledilen Güler Parıldar’ın yapılan tetkikler sonunda hastane enfeksiyonu kaptığı anlaşıldı. Parıldar’ın tedavisi yoğun bakımda sürerken, bu hastanın yoğun bakıma götürüldüğü gün, aynı merkezde daha önce kapalı 3 damarı açılıp stent takılan 83 yaşındaki Hasan Ocak, kontrole geldi. Ocak, gözlem amacıyla merkezin 3’üncü katında bulunan kendisinden önce Parıldar’ın kullandığı 307 numaralı odaya alındı. Enfeksiyona yakalanan Ocak da fenalaştı, yoğun bakıma alındı; ancak kurtarılamadı.
Yine şubat ayı içinde, Ruşen İssi adlı bir kadın hastanın da aynı servisteki tedavisi sırasında enfeksiyon kapıp yaşamını yitirdiği öne sürüldü. Peş peşe yaşanan olaylar sonrası Yoğun bakım servisinin de bulunduğu 3’üncü kat kapatılıp dezenfekte edildi, kullanılan tüm çarşaf ve yatak malzemeleri yakıldı, yerine yenileri alındı. Bu işlemler sonrası servis yeniden hizmete açıldı.
Adana İl Sağlık Müdürü Dr. Çağlar Çatak ise, iki hastanın hastane enfeksiyonuna bağlı ölümüyle ilgili iddiaların incelendiğini söyledi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Aliağa’da termik santrale karşı miting yarın yapılacak

SONRAKİ HABER

CHP Kuşadası ilçe yönetimi görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa