30 Haziran 2008 00:00

Siyasetin gündeminde kapatma davası var

AKP hakkındaki kapatma davasıyla ilgili gelişmeler bu haftanın siyasi gündemine damgasını vuracak.

Paylaş

AKP hakkındaki kapatma davasıyla ilgili gelişmeler bu haftanın siyasi gündemine damgasını vuracak.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, “laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği” iddiasıyla AKP’nin kapatılması istemiyle 14 Mart’ta Anayasa Mahkemesi’nde açtığı dava kapsamındaki sözlü savunmasını yarın Anayasa Mahkemesi’ne gelerek yapacak. Başsavcı Yalçınkaya’nın bu kapsamda ek iddianame sunması da bekleniyor. Kapatma davası sonrası AKP’lilerin yaptığı konuşmaların kapatma davasında delil olarak gösterilmesinin beklendiği belirtildi.
AKP’nin sözlü savunması 3 Temmuz’da
3 Temmuz Perşembe günü de AKP, Anayasa Mahkemesi’nde sözlü savunma yapacak.
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ile AKP Grup Başkan Vekili Bekir Bozdağ’ın yapacağı sözlü savunmanın uzun olması nedeniyle bir üçüncü kişinin daha görevlendirilmesi bekleniyor. Genel, kişisel ve belgeli olmak üzere üç ayrı başlıkta hazırlanan sözlü savunmada, yine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın iddiaları çürütülmeye çalışılacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili iddiaların savunması ile ilgili bölümler, esas savunmada olduğu gibi ayrı bir bölüm olarak anlatılacak. Sözlü savunmada, ön ve esas savunmaya konulmayan ya da son anda çıkarılan çalışmalar da yer alacak. AKP’nin sözlü savunmasında, başsavcının ‘laiklik karşıtı’ ve ‘odak olma’ iddiaları, 6 yıllık icraatlar, yapılan reformlar anlatılarak çürütülmeye çalışılacak. Sözlü savunmada ön ve esas savunmada olduğu gibi Anayasa, Siyasi Partiler Yasası’nın ilgili maddelerine de atıfta bulunulacak.
Sözlü savunmanın belgeli bölümünde, eski başbakanlardan Bülent Ecevit’in, Fethullah Gülen okulları ile ilgili övücü demeçlerine yer verilecek. AKP, Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın, yarın Anayasa Mahkemesi’ne yapacağı sözlü savunmayı da değerlendirecek.
2 Temmuz’da Yalçınkaya’nın yeni iddiaları üzerinde gün boyu çalışacak olan AKP’li kurmaylar, savunmalarını kamuoyuyla da paylaşmayı düşünüyor. Sözlü savunmanın metni ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yarın sunulacak.
Kritik karar ağustosta verilebilir
Daha sonra raportör davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Hazırlanan bu rapor, Anayasa Mahkemesi’nin 11 üyesine dağıtılacak ve üyeler, Başkan Haşim Kılıç’ın belirleyeceği günde toplanacak. Anayasa’ya göre bir siyasi partinin kapatılması için nitelikli çoğunluğun, yani 11 asıl üyenin en az 7’sinin oyu gerekiyor.
AKP hakkında açılan kapatma davasına ilişkin süreç devam ederken, Anayasa Mahkemesi üyelerinin gözü raportörün hazırlayacağı raporda. Raportör, kapatma davasına ilişkin raporunu erken tamamlarsa Anayasa Mahkemesi, ağustos ayı içerisinde kritik karara imza atacak. Raporun yazımının gecikmesi halinde Anayasa Mahkemesi üyeleri Volga Nehri’ne düzenleyecekleri yurtdışı tatil programlarını iptal etmek zorunda kalacak.
Raportör hazırlığını yapıyor
Bu arada AKP hakkında açılan kapatma davasına ilişkin süreç devam ederken, Anayasa Mahkemesi üyelerinin gözü raportörün hazırlayacağı raporda. Anayasa Mahkemesi Raportörü Doç. Dr. Osman Can’ın, şimdiden davaya ilişkin raporunu hazırlamaya başladığı öğrenildi. ANKA’nın haberine göre Anayasa Mahkemesi kaynakları, hazırlanacak olan raporun yaklaşık 600 sayfa olmasını beklediklerini kaydettiler. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Tüzel: ‘Çatı partisi halkı kapsamalı’

SONRAKİ HABER

Diriliş Ertuğrul dizisinin setinde 'çocuk oyuncuya şiddet' iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa