LİMAN ARKASI

 • Yaklaşık 30 yıl önce, Almanya’da maden mühendisliği eğitimi gören bir arkadaşım staj için Zonguldak’a gelmiş, havzanın değişik ocaklarında yaptığı çalışmalarını bir dosyada toparlayıp okulunda hocalarına ve arkadaşlarına sunduğunda; Zonguldak’ta yeraltı madenciliğinde halen kazma-kürek ile üretim yapıldığına şaşırıldığını anlatmıştı


  Yaklaşık 30 yıl önce, Almanya’da maden mühendisliği eğitimi gören bir arkadaşım staj için Zonguldak’a gelmiş, havzanın değişik ocaklarında yaptığı çalışmalarını bir dosyada toparlayıp okulunda hocalarına ve arkadaşlarına sunduğunda; Zonguldak’ta yeraltı madenciliğinde halen kazma-kürek ile üretim yapıldığına şaşırıldığını anlatmıştı.
  Üç gün önce Zonguldak’a Başbakan Erdoğan geldi. Kent merkezinde “Yüzyılın Lideri Şehrimize Hoş Geldiniz” yazılı pankartla karşılanan Başbakan, Kozlu Müessese Müdürlüğü’nün Uzun Mehmet Kuyusu’ndan maden ocağına indi. Eline tutuşturulan gökçeağaç saplı kazma ile eksi 560 kotunda kömür kazan Erdoğan, işçilerle cevizli ekmek yiyip sohbet etti. Maden ocağına inen ilk başbakan olmakla övünen Erdoğan; eline yüzüne fazla kömür bulaştırmadan, yeraltına 3 bin işçi alınacağı müjdesini verip, arkasında Yüzyılın Lideri yazılı pankartı bırakarak kentten ayrıldı.
  Hükümet olarak ortaya koymuş olduğu ekonomik-politik yapılanmayla kimin için Yüzyılın Lideri olduğu belli olan Erdoğan, yapmış olduğu açıklama ile, işe alınacak 3 bin kişiden biri olmak için umutlanan on binlerce işsizin ve yakınının da, geçici de olsa lideri oldu.
  Belediye Başkanı Secaattin Gonca’nın yazdırdığı pankart, kent merkezi Gazipaşa Caddesi’nde asılıyken, büyük tepki aldı. Mustafa Kemal Atatürk ile Başbakan R. Tayyip Erdoğan’ın liderliği konusunda demokratik kitle örgütü ve parti temsilcileri açıklamalar yaptı. Savunmaya geçen AKP il örgütü başkanı, Başbakan Erdoğan’ın 21. yüzyılın lideri olduğunu söyledi.
  Uluslararası tekellerin amaçlarına uygun ekonomik kararları tek satır atlamadan uygulamaya sokan bir hükümetin başı, ülkede yaşayan herkes için lider olabilir mi? Elbette ki olamaz! Ülkemizin coğrafi durumu gereği, emperyalistlerin stratejilerine uygun kararlara sıcak bakan biri, halkın lideri olabilir mi? Olamaz! Her geçen gün sofrasından bir dilim ekmeği eksilen, zamlardan inim inim inleyen, işsiz, aşsız, sosyal güvenceden yoksun, hak alma mücadelesinde kafasına jop yiyen milyonlar için Erdoğan gibiler lider olamaz. Erdoğan gibiler ancak, şiş göbekli kalın enseliler ve onların yağdanlıkları için lider olabilirler. Yoksa, “aymazlığın bu kadarı da olmaz” denilir.
  Enerji ham maddesi olarak kömür, ülkemize yüzyıllarca yetecek rezervde yeraltında duruyor. Yüzyıllardır kazma ile yapılan üretime, yine aynı yöntemle devam ediliyor. Başbakanın artistik kazma tutuşuna, ekmek davası uğruna talepte bulunan on binlerce işsiz var. Yöntem aynı olduğuna göre, geçen yüzyılda 50 bin işçinin çalıştığı ocaklara kademeli olarak istihdam oluşturmalı. Bu da, emekçi halkın kendi gerçek liderini yaratmasıyla gerçekleşir ancak!
  Fahri Bozbaş
  www.evrensel.net