Aptülika ile ‘resmin kötü çocuğunu’ keşif

Aydın’ın Didim ilçesinde Meandros Festivali kapsamında gerçekleşen ve çocukları da festival içine katmayı planlayan ‘Taş Makas Kağıt’ etkinlikleri çerçevesinde çocuklar, ünlü karikatürist Aptülika ile karikatür çalışmaları yaptı


Aydın’ın Didim ilçesinde Meandros Festivali kapsamında gerçekleşen ve çocukları da festival içine katmayı planlayan ‘Taş Makas Kağıt’ etkinlikleri çerçevesinde çocuklar, ünlü karikatürist Aptülika ile karikatür çalışmaları yaptı. Didim Eskiköy Cumhuriyet İlköğretim Okulu bahçesinde gerçekleşen atölye çalışmasına Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Güllübahçe Belediye Başkanı Yılmaz Salbaş, Aptülika (Abdülkadir Elçioğlu), proje mimarı ve sanat tarihçisi Başak Kamacı ile vatandaşlar katıldı. Okul bahçesinde gerçekleştirilen etkinliğe katılan çocuklara, karikatürü ‘resmin kötü çocuğu’ olarak tanımlayan Aptülika, karikatürde dikkatlerini çeken unsurları abartmalarını söyleyerek çocukları hayal güçleri ile baş başa bıraktı.
Çocuklar ve karikatür
Festival Meandros’un bugüne kadar katıldığı etkinliklerden farklı şekillendiğini belirten Aptülika, “Daha önce Kaş’ta köy okullarını kapsayan bir projeye katılmıştım, Meandros projesi ona göre daha ciddi. Gittiğim yerlerde çocuklar kendi portrelerini yapmamı istiyorlardı, bu daha değişik ve çocukları da içine alan bir çalışma oldu” dedi.
Aptülika, bu tarz çalışmalarda ana hedefi; bilinç zemini oluşturmak olarak açıklarken, “Çocukların kafasında resim ile karikatürün ayrım noktaları belli olsun, farklılığı algılayabilecek bilince sahip olsunlar. Bilinçli karikatür okuyucusu olsunlar. Çocukların yaptığı çalışmalar zaman dilimine yayılarak sergilenmeli, karikatür yayımlanmazsa değeri olmaz” dedi.
Ünlü karikatürist projeye katılımını ise “Proje içinde gerçekleşecek çalışmalara katılmam istendiğinde ‘ne yapacağım ben burada’ demiştim. Ancak festivalin izlenimlerini karikatüre dökmek çok anlamlı geldi. Çalışma yapmak için diğer çalışmaları takip etmek ilginç” sözleri ile özetledi. (Didim/EVRENSEL)
www.evrensel.net