Kürtçeye eğitim dili talebi

1. Kürtçe Eğitim ve Öğretim Konferansı sonuç bildirgesinde Kürtçenin eğitim dili olması talebi yer aldı


Kürt Dili ve Eğitimi Hareketi (TZP Kurdî) tarafından düzenlenen 1. Kürtçe Eğitim ve Öğretim Konferansı açıklanan sonuç bildirgesi ile son buldu. ‘Artık yeter kendi dilimizde eğitim istiyoruz’ sloganı ile gerçekleştirilen konferansta, Kürtçenin eğitim ve öğretim dili olması istendi.
Bağlar Belediyesi Konferans Salonu’nda 3 gündür devam eden konferansın son bölümünde öneriler üzerine hazırlanan sonuç bildirgesi okundu. Oy birliğiyle kabul edilen sonuç bildirgesi son değişikliklerin ardından açıklandı. Divan Üyesi Mülkiye Birtane tarafından açıklanan sonuç bildirgesi, 10 ayrı öneriyi karar altına aldı. Kürt dili öğretmenleri hareketinin temellerinin atıldığına dikkat çekilen sonuç bildirgesinde, TZP Kurdî bünyesinde yürütülen çalışmaların ayrıntılı olarak değerlendirildiği bildirildi.
Devletin Kürtçeye yaklaşımı değişmedi
Devletin Kürtçe ile ilgili küçük adımlar atmasına rağmen temel politikasında değişiklik olmadığının altı çizilen sonuç bildirgesinde, alınan kararlar arasında ROJ TV’ye Almanya’nın uyguladığı yasaklama protesto edilerek, Kürtçe yayın yapan Azadiya Welat, ROJ TV ve Kürt basınına sahip çıkma çağrısı yapıldı. Hazırlıkları süren Kürt Dili Akademisi kuruluş çalışmalarına hız verilmesi de alınan kararlar arasında.(Diyarbakır/EVRENSEL)

Siyasetçiler Kürtçe konuşsun
Konferansta alınan kimi kararlar şöyle:
  • Asimilasyon insanlığa karşı bir suçtur, anadilde eğitim hakkı en demokratik ve doğal haktır. Konferans delegasyonu, devletin asimilasyon politikalarına son vermesi çağrısında ve Kürt halkına da anadilde eğitim hakkı için verdiği mücadeleyi yükseltme çağrısında bulunur.
  • Eğitim çalışmalarında kadın ve çocuklara ağırlık verilecek. Öğrenme sürecinde bölgelerin durumu, ağız ve lehçelerin özgünlükleri göz önünde tutulacak. Güçlü bir çalışma geliştirilebilmesi için öncelikli olarak öğretmenler eğitilecek.
  • Müfredat, plan ve materyaller amaçlar ve ihtiyaçlar çerçevesinde olacak.
  • Çocuklara hitap eden Kürtçe bir dergi çıkarılacak.
  • Konferans delegasyonu, devletin Kürt dili üzerindeki yasakları kaldırması ve Kürt dilini tanıması ve bunu Anayasa’ya taşıması çağrısında bulunur. Bunun için ilköğretimden üniversiteye kadar Kürt dili eğitim dili olarak kabul edilmeli. Başlangıç adımı olarak da üniversitelerde Kürdoloji bölümleri ve Kürtçe öğretmenleri bölümleri açılmalı.
  • Delegasyonumuz Kürt siyasetçilerinin, Kürtçeyi günlük konuşma ve yaşamın her alanında Kürtçeyi kullanmaları çağrısında bulunur. Kürt siyasetine de çağrıda bulunarak, yerel seçimlerde Kürtçe bilmeyenler belediye başkanlığına aday yapılmamalı.
    www.evrensel.net