Dengbej Şakiro’nun izinden

Unutulmaya yüz tutan dengbejliğe gönül veren genç Kerem, bu kültürü tanıtmak için çalışacağını söylüyor


Dengbej Kerem’le Dersimlilerin düzenlediği bir düğünde tanıştık. Sayıları giderek artan yerel müzik gruplarının icra ettiği yüksek ritimli modern Kürtçe şarkılara alıştığımızdan olacak, Dengbej Kerem’in verdiği küçük müzik dinletisini şaşırarak dinliyoruz. Çünkü, en azından Elazığ’da yaşayan Kürtler açısından dengbejlik artık itibar gören bir meslek değil. Bu yüzden genç yaşına rağmen dengbejliğe soyunan Kerem Demirbağ’la görüşmeyi bir borç bildik.

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?
1984 doğumluyum, Palu’nun Karaçor bölgesindeki Kirvan köyündenim. Bizim köyün yarısından fazlası Beritanlı, geri kalanı köyün gerçek yerlilerinden oluşuyordu. Ben oranın Beritanlılarındanım. Köyde yaptığımız hayvancılıkla geçinemeyince ben 6 yaşındayken Elazığ’a taşındık. Elazığ’da okul dışında kalan zamanlarımda ayakkabı boyacılığı ve simitçilik yaparak aile bütçesine katkıda bulunmaya çalıştım. 1998’de tekrar hayvan alarak köye, yaylalara geri döndük. Şimdi Elazığ’da gündüzün inşaatlarda demirci ustalığı, akşamları da düğünlerde klam söyleyerek yaşıyorum.

Dengbejlik yapmaya nasıl karar verdiniz?
Çocukluğumdan beri sesim güzel olduğundan dolayı okulda, mahallede her yerde şarkı söyletirlerdi. Önceden repertuvarım Türkçe şarkılardan oluşuyordu. 1998’de yaylalara döndüğümüzde başka bir dünyayla tanıştım. Bingöl’ün Şereftin yaylalarındaydık. Orası çatışmaların çok sık yaşandığı bir yerdi. Yapılan haksızlıklar karşısında bir daha Türkçe şarkı söylememeye karar verdim.
Bizim Beritanlıların köklü bir dengbejlik geleneği vardır. Özelikle düğünlerimizde 500 kişiye varan halkalarla halaylar çekilir. Kaval eşliğinde söylediğimiz klamlar saatlerce sürer, biz böyle eğleniriz. Ben bu düğünlerde klam söylemeye başladım. Sonra giderek diğer Kürtlerin düğünlerine de çağırılmaya başladım.

Son olarak ne söylemek istersiniz?
Newroz bayramı üzerine bir klam söyledim. Bundan sonra Elazığ’da yaşayan Kürt gençlerinin yaşamlarını anlatan bir klam söylemeyi düşünüyorum. Elazığ’da dengbejlik kültürünü tanıtmak için çalışmayı düşünüyorum. (Elazığ/EVRENSEL)

Kürtlerin yaşamını klamlarla anlatacak
Daha çok hangi dengbejlerden etkilendiniz?
Birçok dengbejden ama Dengbej Şakiro’nun yeri ayrıdır. Kürtlerin acı, özlem ve aşklarını tarihi ve kültürünü en iyi dile getiren sanatkarlardan biri olduğunu düşünüyorum.
Özellikle Zilan katliamı üzerine söylediği Geliye Zilan adlı klamından çok etkileniyorum.
Medayin Demirbaş
www.evrensel.net