Korucu beyanı mağdur ediyor

Çatışmalar ve operasyonlar nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kalan Kaya, Mercan, Demir ailelerinin uğradıkları zarar karşılanmıyor


Çatışmalar ve operasyonlar nedeniyle köylerini terk etmek zorunda kalan Kaya, Mercan, Demir ailelerinin uğradıkları zarar karşılanmıyor. Ailelerin, 5233 sayılı Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması Hakkında Kanun’a dayanarak yaptıkları başvuru, köy muhtarı ve aynı zamanda korucu olan Süleyman Ötün’ün, köylülerin evlerini çatışmalardan önce terk ettikleri yönünde verdiği beyan üzerine reddedildi. Karara tepki gösteren aileler, “Silahlar damlarımızda patlarken köyümüzü terk ettik. Şimdi evlerimizi yakıp yıkan insanların ifadelerine dayanarak talebimizi reddediyorlar” dedi.
Diyarbakır’ın Salyazı (Meşiq) köyünü, operasyon ve çıkan çatışmalar sonucu 17 yıl önce boşaltmak zorunda kalarak Mersin’e göç eden Demir, Kaya ve Mercan aileleri, 2004 yılının Aralık ayında ‘5233 sayılı Kanun’ a dayanarak zararlarının karşılanması talebiyle Diyarbakır Valili Zarar Tespit Komisyonu’na başvurdu. Başvurularının üzerinden 4 yıl geçtikten sonra ailelere olumsuz yanıt verildi. Korucu olan köy muhtarı Süleyman Ötün’ün, ailelerin yaşanan çatışmalardan önce evlerini terk ettiği yönünde verdiği beyan, karara gerekçe gösterildi.
‘Silahlar patlarken köyümüzü terk ettik’
Sultan Kaya, 4 yıldır avukatları aracılığıyla haklarını alabilmek için hukuk mücadelesi verdiklerini dile getirerek, “Şimdi de bize tazminatı vermemek için Salyazı (Meşiq) Köyü Muhtarı ve aynı zamanda korucusu Süleyman Ötün’ün bizim çatışmalar öncesi köyü terk ettiğimiz yönündeki ifadelerine bakıyorlar. Bizim evden kaçmamıza neden olan, evimizi yakıp yıkan insanların ifadelerine dayanarak talebimiz reddediyorlar” dedi. Kaya, “Biz muhtarın verdiği ifadeleri kabul etmiyoruz. Köyü, biz, çatışmalardan önce değil silahlar bizim damımızın üzerinde patlarken terk ettik. Bizim hayvanlarımızı öldürdüler. Benim eşim ve kaynım baskılar ve aşırı sinirden dolayı kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi” şeklinde konuştu. 5 yıl öncesine kadar köylerine gidemediklerini söyleyen Kaya, şimdi gittiklerinde ise korucuların baskısıyla karşılaştıklarını anlattı.
‘Evimizi devlete ait greyder ile yıktılar’
Evlerinin askerler tarafından yakıldığını öne sürerek bu nedenle köylerini terk etmek zorunda kaldıklarını anlatan Pakize Demir, “Evimizi devlete ait greyder ile yıktılar. Bizim hayvanlarımız hiçbir şeyimiz kalmadı” dedi. Muhtarın, köylerine dönmemeleri için köylerini kendi rızalarıyla terk ettiklerini iddia ettiğini belirten Demir, “Muhtar Süleyman Ötün yalan söylüyor. Biz tam da çatışmalar sırasında evimiz yıkıldığı için kaçtık ve Mersin’e yerleştik. Göç ettikten sonra Mersin’de yıllarca perişan bir şekilde yaşadık” dedi. (Mersin/DİHA)

Köye dönüş yasası ‘eve dönüş’ yasası oldu
Remziye Mercan da “Biz köye gittiğimiz zaman korucu ve muhtar bize gayriresmi bir şekilde, siyasi mücadeleyi bırakmamız halinde bize yardımcı olacaklarını söylüyorlar. Biz eğer kendi mücadelemizi bıraksaydık zaten köyümüz yakılmaz, biz de o korucular gibi onursuz bir şekilde köyde kalırdık. Biz hiçbir şekilde Kürt olmamızdan pişman değiliz ve olmayacağız da” diye konuştu. Vahide Kaya ise ‘Köye dönüş’ yasasının ‘eve dönüş’ yasasına dönüştüğünü belirterek, bir an önce Zarar Tespit komisyonlarında yaşanan adaletsizliğin sona erdirilmesini istedi. Aileler, avukatları aracılığıyla karara itiraz etmeye hazırlanıyor.
Murat Kolca
www.evrensel.net