Cezaevinde değişen bir şey yok

Merhaba! Ben Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Hukukun nasıl bir şey olduğunu 8 Mart’a katılmamın tutuklanma sebebi olması vasıtasıyla öğrendim. 3.5 aydır tutukluyum.


Merhaba! Ben Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim. Hukukun nasıl bir şey olduğunu 8 Mart’a katılmamın tutuklanma sebebi olması vasıtasıyla öğrendim. 3.5 aydır tutukluyum. Buraya getirildiğim günden beri de çeşitli hukuksuzluklara maruz kaldım.
20 Haziran’da görülen son duruşma sonrası yanımdaki 4 arkadaşımın tahliye olmasıyla tek başıma kalmış olmam birilerinin işine gelmiş olacak ki, hemen ertesi gün; yani 21 Haziran günü akşam 4 gardiyan kapıya asmış olduğum, üzerinde ailemin ve arkadaşlarımın fotoğraflarının olduğu eşarbı bahane ederek hücreme gelip eşarbı yere attılar. Bu da yetmiyormuş gibi gelenlerden biri ellerini boynuma doladı, bir başkası da masadaki kitap ve gazeteleri üzerime atarak ona destek oldu. Ve giderken de “Bu daha başlangıç” dediler.
Bu olay üzerine hapishane doktoruna çıktım. Önce doktor tarafından en küçük şeyler için gece vakti rahatsız ettiğim için azarlandım. Mesleğini söyleyip yapması gerekenleri hatırlatmam sonrasıysa kolumdaki sıyrıkları yazıp, boynumdaki parmak izlerini; “Oraya bir şey olmamış, sen de kaşımışsın, boğma izi değil o” diyerek tutanağa geçmedi. Ve bütün bunların sonunda her zaman olduğu gibi bana soruşturma açıldı: “1 ay etkinliklere çıkmama” cezası verdiler. Üstelik görevliyi darp etmekten!..
Anlayacağınız buralarda hak gaspları yönünden değişen bir şey yok. Tek değişiklik, açıkça yaşam hakkını ortadan kaldıran uygulamaların başlaması. Üstelik bu olay 1.5 yıl önce çıkarılan haftada 10 saat 10 kişiyle sohbet etme hakkının uygulanmadığı ve Adalet bakanının da ısrarla “Yerine getirilmesinin takipçisiyim” dediği bir dönemde yaşanıyor. Bütün bunların üzerine AKP’nin nasıl bir hukuk ve adalet sistemiyle yönettiğine ayrıca değinmeye gerek yok sanırım!..
Didem Akman
www.evrensel.net