Chavez ile Uribe’yi ticaret buluşturdu

Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe, aylar önce iki ülke arasındaki diplomatik ve ticari ilişkileri kriz noktasına getiren tartışmaların ardından ilişkileri canlandırmak amacıyla görüşmede bulundu


Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez ve Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe, aylar önce iki ülke arasındaki diplomatik ve ticari ilişkileri kriz noktasına getiren tartışmaların ardından ilişkileri canlandırmak amacıyla görüşmede bulundu.
ABD’nin Latin Amerika’daki en güçlü muhalifi olan Venezüella ile en yakın müttefiki olan Kolombiya arasında 6 milyar dolarlık enerji ve ticaret anlaşmaları görüşüldüğü belirtiliyor. Venezüella’nın eski diplomatlarından uzman Sadio Garavini, “İki devlet başkanı için de şu anki çıkarın cepheleşme seviyesini düşürmek ve ortak alanlarda, özellikle de ekonomide, ilişkileri güçlendirmekte yatıyor” dedi.
Bu yıl Kolombiya askerlerinin Ekvador sınırını geçerek isyancı bir lideri öldürmesi ve sorunun komşu ülke olan Venezüella’yı da içine almasıyla birlikte iki ülke arasındaki ilişkiler en geri noktaya ulaşmıştı. Venezüella Kolombiya sınırına asker yığmış ve bu ülkeden büyükelçisini geri çekmişti.
Chavez, Uribe’yi “ABD imparatorluğunun rehinesi olarak nitelerken, Uribe de Chavez’i Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) açık uçlu borç teklif etmekle suçlamıştı. Öte yandan Chavez, geçen ay FARC liderlerine silahsızlanma ve rehineleri serbest bırakma çağrısında bulundu.
Uzmanlar, Chavez’in Kolombiya sorununu yumuşatma girişiminin kasım ayındaki yerel seçimlerde kendisine olan siyasi desteği artırmaya yönelik olduğunu kaydederken, Uribe’nin Venezüella’da yatırımları olan Kolombiya özel sektörünün çıkarlarını korumaya yönelik ticari bir amaç güttüğünü belirtiyorlar. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net