TMO’un stoğu sorun olmamalı

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) depolarındaki 320 bin fındığı yeni ürün hasadı öncesinde sorun olarak gösterilmesini doğru bulmadıklarını söyledi.


Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) depolarındaki 320 bin fındığı yeni ürün hasadı öncesinde sorun olarak gösterilmesini doğru bulmadıklarını söyledi. Akbaşlı, bazı çevrelerin yüksek tahmin edilen 2008 ürünü fındık rekoltesinin yanı sıra TMO’nun stoğunu öne sürerek fiyatları düşürmek istediğini belirtti.
Akbaşlı, depolaraki fındığın sorun olarak gösterilmesini doğru bulmadıklarını ifade ederek, şunları söyledi: “Tüm dünyada son iki yıl aşırı fındık üretimi oldu, yorulan bahçelerden önümüzdeki yıl yeterli ürün alınmayabilir. Dolayısıyla bu fındığa ihtiyaç duyulabilir. TMO’nun elindedeki bu fındık, gelecek sezonun yaşanabilecek rekolte düşüklüğüne karşı fındık tüketici ülkelerin garantörüdür. Dünya fındık tüketiminin yüzde 75’i çikolata sanayisinde gerçekleşmektedir. Bu fındık, yaklaşık 15 milyar dolarlık yatırımı olan çikolata sanayisinin bir teminatıdır. Küresel ısınmanın tarım ürünlerine olan olumsuz etkileri de dikkate alındığında bu fındığa mutlaka ihtiyaç duyulacaktır.” (Giresun/EVRENSEL)
www.evrensel.net