Fotoğraf: Evrensel

Alevler Patara’yı yuttu

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde Patara Antik Kenti yakınlarında çıkan yangın kızılçam ormanları ve tarım arazilerini küle çevirdi.


Antalya’nın Kaş İlçesi’nde Patara Antik Kenti yakınlarında önceki gün çıkan ve dün kısmen kontrol altına alınan yangın, 100 hektar kızılçam ormanı ve tarım arazisiyle 3 ahşap ev, 2 betonarme ev ve 1 barakayı yuttu. Antik kente büyük hasar verdi. Antik kentteki kazı evinin içindeki malzemelerle birlikte yandığını, canlarını kendilerini sahile atarak kurtarabildiklerini söyleyen kazı başkan yardımcısı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, alevlerden “Burası mahvoldu, her yer yandı, tarih kül oldu” dedi. Yangının fırtınada enerji nakil hattında tellerin birbirine temas etmesinden çıktığını iddia ederken, otel kundaklanmasından çıktığı iddiaları da ortaya atıldı.
Patara’daki ‘Agora’ adlı otelin arka tarafında 3 ayrı bölgeden alevler yükseldi. İtfaiyeye haber verilirken otelde kalanlar hemen bölgeden uzaklaştırıldı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayılan yangında alevler otelin bahçesine kadar gelince, müdahale eden itfaiye ekibi oteli kül olmaktan kurtardı.
Şiddetli rüzgar nedeniyle söndürme çalışmaları yetersiz kalınca, alevler Patara Antik Kenti’nin toprak altındaki bölümünün ortaya çıkarılması için kazıların yapıldığı alanı kapladı. Alevler arasında kalan kazı evi kül oldu. Burada görevli kazı ekibi ve arkeologlar, canlarını kurtarmak için kendilerini sahile attı. Kazı başkan yardımcısı Prof. Dr. Havva İşkan Işık, yangında kazı evindeki eşya ile kazı araçlarını ve malzemelerini kurtarmak için çabaladıklarını ancak başarılı olamadıklarını söyledi. Patara’daki orman yangınına orman ekiplerinin yanı sıra çevredeki ilçe ve beldelerdeki itfaiye ekipleri de sevk edildi. Antalya’dan takviye ekip ve iş makineleri gönderildi. Karadan 35 arazöz ve 200 orman işçisi ile çevre sakinlerinin söndürme çalışmalarına katıldığı yangına hava kararıncaya kadar 5 yangın söndürme uçağı ve 1 helikopter de havadan müdahale etti. Alevlerin çevreyi tehdit etmesi üzerine bölgede turistik otellerin bulunduğu 400 haneli Gelemiş Köyü tamamen tahliye edildi.
Soğutma çalışması başlatıldı
Ekiplerin yoğun çabası sonucu gece boyu yangını kontrol altına alma çalışmaları yapıldı. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte uçak ve helikopterler yeniden devreye girdi. Yangın 16 saat sonra kısmen kontrol altına alındı.
Antalya Vali Yardımcısı Hasan Özhan, yangınla ilgili incelemelerde bulunmak üzere Patara’ya geldi. Özhan, yangına, enerji nakil hattının neden olduğunu ileri sürdü. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net