Kim bu spekülatör?

Buğday üreticisi ürününü düşük fiyata elden çıkarmaktan, makarna üreticisi ise buğday bulamamaktan şikayetçi. Spekülasyon tartışmaları gündemde


Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Ergin Erzurumlu, üretim düşüklüğü nedeniyle makarnalık buğdayın spekülatörler tarafından stoklanmaya başladığını ve makarnalık buğdayın tonunun şu anda iç piyasada 900 YTL’ye kadar çıktığını söyledi.
Üretici örgütleri de buğdayda üretim yönünden bir risk bulunmamakla birlikte, TMO’nun alım yapmaması ve ürünün tamamen tüccarın elinde birikmesi nedeniyle, fiyat yönünden ciddi tehlikelerin oluştuğu yönünde uyarılarda bulunuyor.
Türkiye Makarna Sanayicileri Derneği Genel Sekreteri Ergin Erzurumlu yaptığı açıklamada, Türkiye’de yılda yaklaşık 3 milyon ton makarnalık buğday üretimi yapıldığını, fakat bu yıl özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan kuraklık nedeniyle makarnalık buğday rekoltesinin 400 bin ton kadar azaldığını kaydetti. Makarnalık buğday üretimi iyi olmayınca tüccarların, fiyatların yükseleceği beklentisiyle piyasadan makarnalık buğday topladığını ve stokladığını anlatan Erzurumlu, makarnalık buğdayda iç piyasada ton başına 900 YTL’ye kadar çıkan fiyatların, spekülatörler tarafından tonu 1250 YTL’ye kadar çıkarılmak istendiğini ifade ederek şunları söyledi: “Rekolte düşüklüğü nedeniyle tüccar makarnalık buğdayı yüksek fiyattan satma beklentisi içine girdi. Üretici buğdayını satsa bile bu sanayicilere ulaşmıyor. Spekülatörler tarafından alınıp stoklanıyor. Geçen sene tonu 450 YTL’den satılan makarnalık buğday fiyatları bu yıl 900 YTL’ye kadar çıktı. Yüksek fiyattan çiftçimiz de kazanmıyor, aracılar kazanıyor.”
Erzurumlu, Türkiye’de şu anda makarna sanayicileri tarafından yıllık yaklaşık 1 milyon ton civarında buğday kullanıldığını, bir bu kadar buğdayın da bulgur sektörü tarafından işlendiğini bildirdi.
Üretici kuruluşları uyarmıştı
Tüm Üretici Köylüler Sendikası (Tüm Köy-Sen), Türkiye Ziraatçılar Derneği gibi kurumlar 2008 yılında Türkiye’de buğday üretiminin 18 milyon ton dolayında beklendiğini, üretimin, yıllık talebe denk düşen bu düzeyde gerçekleşmesi durumunda Türkiye’nin buğday ithal etmesini gerektirecek bir durumun olmayacağını söyledi. Buğdayda üretim yönünden bir risk bulunmamakla birlikte, TMO’nun alım yapmaması ve ürünün tamamen tüccarın elinde birikmesi nedeniyle, fiyat yönünden ciddi sorun yaşanma tehlikesi bulunduğunu bildiren üretici örgütleri, şu tehlikeye işaret etmişlerdi: “2008 hasat dönemindeki buğday alım fiyatlarının aşağı düştüğünü ve bugüne kadarki hasat edilen buğdayın tamamını tüccarın aldığını, hasadın ilk başladığı günden bugüne kadarki süreçte tüccarın buğday alım fiyatlarını giderek düşürdüğünü çok net olarak söyleyebiliriz. Şöyle ki, ilk hasadın yapıldığı yer olan Çukurova bölgesinde çiftçinin ürününü tüccara kilo başına 55-60 YKr aralığında sattığını tespit etmiş durumdayız. Çukurova’da bu şekilde hasat dönemi kapanmıştır. Şu anda buğday hasadı Trakya bölgesinden devam etmektedir. Bu bölgede ise çiftçi tüccara ürününü 45-50 YKr aralığında satabilmektedir. Bu da çiftçi açısından son derece olumsuz bir durumdur. Başka bir ifadeyle, çiftçi ürününü geçen yılki fiyattan satma noktasına gelmiştir. Bunu da gerçekten son derece tehlikeli bir süreç olarak değerlendirmek durumundayız. Buğday fiyatı giderek düştü. Hem de tüm ürün tüccar tarafından alındı. Bu süreç böyle devam ettiği sürece üreticinin ürününü yok pahasına tüccar almış olacak. Hasat bittikten sonra tüm ürün tüccarın elinde olduğu için tüccar buğdayı istediği fiyattan istediği koşulda, istediği zamanda satacak ve böylece üretici zarar ederken, tüketici de buğday fiyatlarının yüksekliğinden dolayı hammaddesi buğdaya dayalı ürünleri pahalıya tüketmek zorunda kalacak” (EKONOMİ SERVİSİ)
www.evrensel.net