İşkenceci polislere hapis yolu göründü

2001 yılında İtalya’nın Genova kentinde yapılan G-8 zirvesine karşı yapılan gösteriler sırasında gözaltına alınanları taciz etmek ve kötü davranmakla suçlanan 15 İtalyan polis ve doktor hapse mahkum edildi.


2001 yılında İtalya’nın Genova kentinde yapılan G-8 zirvesine karşı yapılan gösteriler sırasında gözaltına alınanları taciz etmek ve kötü davranmakla suçlanan 15 İtalyan polis ve doktor hapse mahkum edildi. Tecavüz ve insan haklarını ihlalden suçlanan 30 zanlı ise suçsuz bulunarak tahliye edildi. 3 yıldır devam eden mahkeme, kararını 11 saatlik uzun bir toplantı sonrası verdi.
Jandarma provokasyonu
Yaklaşık 200 bin protestocunun 7 yıl önce, küreselleşme karşıtı gösterilere katılmak için gittiği Genova’da gösteriler genel olarak sakin geçmiş, ancak çatışmaya varan bazı olaylarda polisin müdahale tarzı “fazlasıyla ağır” olarak nitelenmişti. Uygulanan vahşet bir jandarmanın 23 yaşındaki bir İtalyan göstericiyi silahla öldürmesiyle doruğa çıkmıştı. Olaylar sırasında bir okul binasında tutuklanan 250’den fazla gösterici kent yakınlarında Bolzaneto bölgesinde bulunan bir kampta tutulmuştu. En ağır ceza 5 yılla kamp sorumlusuna verilirken dördü kadın, 12 polis memuru 5 ayla 28 ay arasında değişen cezalara çarptırıldı.
Tutuklu kampının sağlık servisinden Giacomo Toccafondi isimli doktorsa tutukluları taciz etmek ve gaz işkencesini yetkililere bildirmeyerek bu makamları yanıltmaktan bir yıl iki ay ceza aldı. İşkenceden mahkum olan memurların temyize gitmesi beklenirken İtayan hükümetinin bu polis vahşetinin mağdurlarına milyonlarca Avro’ya varan tazminatlar ödemek zorunda kalması gündemde. Ayrıca, temyiz sürecinde olayın zaman aşımına uğrayacileceği de söz konusu.
Küresel faşizm
Yaşadıklarını İngiliz The Guardian gazetesine anlatan İngiliz gösterici Richard Moth, bütün vücudu yaralarla kaplı olmasına karşın sürekli dövüldüğünü ve saatlerce duvara karşı elleri ayakları açık vaziyette bekletildiğini söyledi. Aralarında İngiltere, Polonya ve İrlanda vatandaşlarının da bulunduğu protestocular, İtalya’nın faşist diktatörü Benito Mussolini’yi ve Şili diktatörü darbeci Augusto Pinochet’i öven şarkılar söylenmeye zorlandıklarını, hakarete uğrayıp dövüldüklerini, biber gazına boğulduklarını ve hatta tecavüzle tehdit edildiklerini mahkemede dile getirmişlerdi.
2001 Genova olayları, Bolzaneto davası dışında iki davaya daha konu oldu. Bunlardan birisinde 24 protestocu yağma ve mülke zarar vermekten 11 yıla varan cezalara çarptırılırken diğer davada aralarında kıdemli polis memurları da olan 28 sanık, 3 göstericiyi komaya sokana kadar dövmek ve 62 kişiyi yaralamaktan yargılanıyor. (DIŞ HABERLER)

14 saat komada kalan gazeteci anlatıyor

Küreselleşme karşıtı grubun kaldığı okul binasına yapılan baskın sırasında orada bulunan ve güvenlik kuvvetlerinin şiddetine tanık olan Indymedia muhabiri Mark Covell, yaşadıklarını 2005 yılında BBC’ye şöyle aktarmıştı: Protestolar bittikten yaklaşık 4 buçuk saat sonra haber geçmek için medya merkezine gitmiştim. Birisi “baskın var” dediği sırada arkadaşlarımla birlikte sigara içiyorduk. Olayı gözleyebilmek için bilgisayarların arkasına saklanacaktım fakat yüzlerce polis bir anda bize doğru gelmeye başladı. Bir kısmı, ben “gazeteciyim” diye bağırdığım halde beni dövmeye başladılar. Darbelerle yere düştüğümde defalarca tekmelendim. Sekiz kaburgam kırıldı ve ciğerlerimden birisi parçalandı. Bir süre yerde yattım, sonra başka polisler geldi ve birisi kafamın arkasına bir tekme attı. Bir başka polis yüzümü tekmeleyerek 10 dişimi kırdı.
14 saat bilinçsiz halde yattıktan sonra uyandığında kendini bir hastanede terör zanlıları gibi polis gözetiminde yatar halde bulduğunu Covell, kendisi gibi komada uzun günler geçiren ve ölümden dönen bir çok kişi daha olduğunun ve beraber gözaltına alındığı 93 kişiden hiçbirisinin suçlu bulunamadığının altını çiziyor.
www.evrensel.net