19 Temmuz 2008 00:00

Liman işçilerinin direnişi sürüyor

İnsanca çalışmak ve yaşamak için Liman-İş Sendikası’nda örgütlenen Ambarlı liman işçilerinin mücadelesi sürüyor.

Paylaş

İnsanca çalışmak ve yaşamak için Liman-İş Sendikası’nda örgütlenen Ambarlı liman işçilerinin mücadelesi sürüyor. Ambarlı Marport limanında önceki gün işten atılan 50 işçi ve onlara destek olmak için işi bırakan 400 işçi liman önünde eylem yaptı.
İşçilerle dayanışma amacıyla direniş yerine gelen Liman-İş Gemlik Şube Başkanı Ertaç Öktem ise “Arkas Holding zengin olurken bu işçilerin sırtından oldu. Dün kaç tane gemisi vardı? Bugün kaç tane gemisi var? Herkes anayasal hakkımıza saygılı olacak” dedi.
Gazetemize açıklama yapan Liman-İş Genel Başkanı Muzaffer Akpunar “Kazanacağımıza inanıyoruz çünkü üreten bizleriz sendika girecek başka yolu yok” dedi. İktidar ve ana muhalefete seslenen Akpunar şöyle devam etti: “Bıraksınlar kendi aralarında kavga etmeyi bu ülkenin işçileri nasıl insanca geçinir nasıl insanca çalışma koşulları uygulanır onun yasalarını çıkartsınlar.” 12 yıldır limanda çalıştığını söyleyen ve adını da vermek istemeyen bir işçi: “Buranın her karışında alın terinin olduğunu ama daha iyi bir çalışma koşulları istediğimde ise bir telefonla kapı dışarı oldum” dedi. Başka bir işçi ise Tuzla’nın yanı sıra Ambarlı’da bulunan MARPO, KUMPAR, MARDAS limanlarına da bakmak gerektiğini söyledi. Burada da çalışma koşullarının Tuzla’yı aratmadığını anlatan işçi, gurbetçi işçilerin hiçbir sosyal güvencesi olmadan, 12 saati aşkın çalıştırıldıklarını söyledi.
Bu arada direniş nedeniyle limana vasıfsız işçi alındığı ve bu nedenle yaşanan iş kazasında üç işçinin yaralandığı bildirildi. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Ergenekon’un ‘karakutusu’ konuştu!

SONRAKİ HABER

Toprakta karınca, suda balık kadar çok olanların şairi: Nâzım Hikmet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa