24 Temmuz’da her yerde…

Demokrasi İçin Aydınlar Birliği, sansürün kaldırılışının 100. yıl dönümünde sansürün ve Hayat Televizyonu’na yönelik yayın durdurmanın sona ermesi için demokratik kişi, çevre ve kurumları mücadeleye çağırdı.


Demokrasi İçin Aydınlar Birliği, sansürün kaldırılışının 100. yıl dönümünde sansürün ve Hayat Televizyonu’na yönelik yayın durdurmanın sona ermesi için demokratik kişi, çevre ve kurumları mücadeleye çağırdı.
Yapılan açıklamada, sansüre ve Hayat Televizyonu’nun ekranının karartılmasına karşı 24 Temmuz Perşembe saat 12.30’da günü başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere pek çok ilde eylemler yapılacağı duyuruldu.
İstanbul’da saat 12.30’da Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelinecek ve daha sonra toplu olarak İçişleri Bakanlığı, RTÜK ve Türksat’a faks çekilecek. Eyleme, Türk-İş’e bağlı İstanbul Şubeler Platformu ile KESK İstanbul Şubeler Platformu da saat 12.30’da Galatasaray Lisesi önünde olacağını açıkladı. Daha pek çok meslek odası ve kitle örgütü ile çok sayıda Hayat Televizyonu izleyicisinin de Galatasaray Lisesi önünde bir araya gelmesi bekleniyor.
Darbe dönemi gibi
Yayınladığı bildiriyle, yayını İçişleri Bakanlığı’nın tehdit dolu mektubuyla durdurulan Hayat Televizyonu ile dayanışma ve sansüre karşı tepki gösterme çağrısı yapan Demokrasi İçin Aydınlar Birliği, RTÜK ile TÜRKSAT’ın bu uygulamayı durdurmasını istedi. “Varsayıldığı gibi Hayat Televizyonu, başka bir televizyon kanalına naklen yayın aracı ve teknik kolaylıklar sağlamış olamaz. Çünkü onun başka bir televizyon kanalına canlı yayın aracı sağlayacak teknik donanımı yoktur” denilen açıklamada, bu uygulamanın darbe dönemlerindeki zorbalık uygulamalarını hatırlatmakta olduğu ifade edildi. Bu olayın Türkiye’de sansürün kaldırılışının 100. yıl dönümüne denk gelmesinin vurgulandığı açıklamada, “Hiçbir dayanağı olmayan bu hukuk dışı uygulama, Türkiye’de ve yurtdışında yaşayan milyonlarca izleyicinin haber alma ve bilgilendirme hakkına indirilmiş bir darbedir” denildi.
Ayraca Demokrasi İçin Aydınlar Birliği, “Televizyonumu Açın” başlıklı bir metni imzaya açtı. (İstanbul/EVRENSEL)

Hayat’a hepimizin ihtiyacı var

Hayat Televizyonu’nun ekranının karartılması İzmir’de gerçekleştirilen basın toplantısında bir kez daha protesto edildi. Çok sayıda sendikacı, aydın, meslek örgütü ve dernek temsilcisi, siyasi parti yöneticisi ve emekçilerin katıldığı basın toplantısında Hayat’a sahip çıkmanın ülkenin geleceğine sahip çıkmak anlamını taşıdığına vurgu yapıldı. Elektrik Mühendisleri Odası lokalinde gerçekleştirilen basın toplantısının açılışında konuşan Hayat Televizyonu İzmir Temsilcisi Ayşen Güven, ekran karartmanın ardından televizyona büyük bir destek geldiğini belirtti.
İfade özgürlüğü ayaklar altına alında
Hazırlanan basın metnini okuyan Kimya Mühendisleri Odası Ege Bölge Şube Başkanı ve Hayat Televizyonu Çepeçevre Yaşam Programı yapımcısı Ertuğrul Barka, hukuksuz ve dayanaksız biçimde gerçekleştirilen ekran karartma ile ifade etme özgürlüğünün ayaklar altına alınmak istendiğini vurguladı. Hayat Televizyonu’nun mücadele veren her kesimin sözcüsü olduğuna dikkat çeken Barka, “Bunun içindir ki Hayat Televizyonu’na sahip çıkmak kendi hayatımıza ve ülkenin geleceğine sahip çıkmaktır” dedi. Basın metninin okunmasının ardından toplantıya katılan kurum temsilcileri de teker teker söz alarak konuyla ilgili görüşlerini dile getirdiler.
Büyük destek
Açıklamada ayrıca Üniversite Konseyleri Derneği, DİSK Ege Bölge Temsilciliği, KESK Şubeler Platformu, Ziraat Mühendisleri Odası İzmir şubesi, Petrol-İş, EGEÇEP, Eğitim Sen İzmir Şubeleri, İzmir Devrimci 78’liler, ÇHD ve ÖDP, EMEP temsilcileri söz alarak konuştu.
Öte yandan Türkiye Maden İş Sendikası Soma Şubesi, Elektrik Mühendisleri ve Çevre Mühendisleri Odası Genel Merkezleri yaptıkları destek mesajları ve açıklamalar yaparak Hayat Televizyonu’nun ekranının karartılmasını kınadılar. (İzmir/EVRENSEL)

PEN: TÜRKSAT suikast yaptı

Hayat Televizyonu’nun kapatılmasına karşı tepki açıklamaları sürüyor. Çok sayıda kurum, yaptıkları açıklamalarda, Hayat’ın kendi sesleri olduğuna dikkat çekerek kapatma kararının derhal geri alınmasını talep etti. Hayat Televizyonu’nun ekranının karartılmasını kınayan Dünya Yazarlar Birliği (PEN) Türkiye Merkezi yaptığı açıklamada, “TÜRKSAT suikast yaptı: Hayat Televizyonu ağır yaralı” ifadelerini kullandı. PEN Türkiye Başkanı Tarık Günersel imzasıyla yapılan açıklamada Hayat Televizyonu’nun hayatta kalması gerektiğine dikkat çeken PEN, “Dünya Yazarlar Birliği PEN, ölümün değil hayatın yanında. Cinayete karşıyız” denildi.
Kentsel dönüşüm mağdurları olan Gülensu Gülsuyu Güzelleştirme Yardımlaşma ve Kültür Derneği Yönetimi, Hayat Televizyonu’na destek mesajı gönderdi. Mesajda, “Bugüne kadarki mücadelemizde her zaman yanımızda olan, ezilenlerin ve yoksulların sesi soluğu olan Hayat Televizyonu’nun karartılmasını şiddetle protesto ediyoruz” denildi.
Yayın durdurma Edirne’de de sendika, dernek, parti ve Hayat’ın izleyicileri tarafından protesto edildi. Açıklamaya Genel-iş, Emekli Sen, SES, DTP, EMEP, Yapı Yol-Sen Edirne Trakya Birlik ve Dayanışma Derneği’nin yanı sarı çok sayıda işçi ve emekçi katıldı. Yaklaşık 150 kişi, sansür karşıtı imza verdi.
AKP’nin ikiyüzlülüğü
Doğudan Dergisi Yayın Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hayat Televizyonu’nun ekranının karartılmasının Doğu halklarını susturmaya yönelik bir çaba olduğu vurgulandı. Açıklamada, kararın AKP’nin demokrasi konusundaki tutarsızlığını ve ikiyüzlülüğünü ortaya koyduğuna dikkat çekildi. ÇMO Yönetim Kurulu da yaptığı yazılı açıklamada, Hayat Televizyonu’nun yeniden halkla buluşması gerektiğini belirtti. Ekran karartmayı kınayan Çorum-Mecitözü Dağsaray Köylüleri Derneği, Hayat Televizyonu’nun mücadelesini desteklediklerini belirtti.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Eyüp Şube Başkanı Hüseyin Güzelgül yaptığı açıklamada, Hayat’ın ekranının karartılmasını antidemokratik bulduğunu belirterek kınadı.
TÜM BEL-SEN Giresun Şube Başkanı Ferda Öztürk, yayınladığı dayanışma mesajında bakılara rağmen Hayat Televizyonu’nun varlığını sürdüreceğini vurguladı.
Emekli-Sen Kocaeli Şube Başkanı Cuma Nuri Şen de yaptığı açıklamada, karartmaya şiddetle kınadığını belirterek “Hayat’ımızı karartamayacaklar” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

İşçi sendikaları Hayat’a sahip çıkıyor

Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu, Hayat Televizyonu’nu ziyaret ederek destek verdi. Televizyon yetkilileriyle görüşen sendikacılar, Hayat Televizyonu’nun yenden yayına başlaması için ne gerekiyorsa yapmaya hazır olduklarını belirttiler.
Ziyarette konuşan Haber-İş İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Levent Dokuyucu, Hayat’ın içi sınıfı ve mücadelesinde önemli bir rolü olduğunu dile getirdi. Telekom grevinin başarıya ulaşmasında Hayat’ın etkili olduğunu dile getiren Dokuyucu, bu nedenle karartma kararına karşı çıktıklarını belirtti. Karartma kararına karşı işyerlerinde çalışmalar yürüteceklerini, her türlü eyleme destek vereceklerini bildiren Dokuyucu, Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu olarak perşembe güne saat 12.30’da Galatasaray Lisesi önünde yapılacak eyleme katılacaklarını dile getirdi.
Her türlü desteğe hazırız
Sadece eylem yapmanın yeterli olmayacağını da söyleyen Dokuyucu, işyerlerinde örgütlenecek tepkinin önemli olduğunu ifade etti. Harb-İş Anadolu Yakası Şube Başkanı Hüseyin Över de karartma kararına karşı her türlü desteği vermeye hazır olduklarını dile getirdi.
Deri-İş Tuzla Şube Başkanı Binali Tay ise verdikleri mücadelelerde ve onların yayılmasında Hayat Televizyonu’nun yanlarında olduğunu belirterek, şimdi de kendilerinin karartmaya karşı maddi ve manevi her türlü desteği vereceğini ifade etti.

SP Hayat için soru önergesi verdi

Hayat Televizyonu’nun karartılmasına yönelik Hollanda’da da çeşitli protesto çalışmaları sürüyor. Hollanda DİDF tarafından başlatılan kamuoyunu bilgilendirme ve protestoya çağrı çalışmalarına, çeşitli kuruluş, parti, dernek ve kişilerden destek geliyor. Hollanda Gazeteciler Sendikası NJV tarafından başlatılan girişimler devam ederken, bir girişim de Sol Parti (SP)’den geldi.
SP milletvekili Jasper van Dijk, Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen’in yanıtlaması için, yazılı bir soru önergesi verdi. Türkiye’nin üye olmasından dolayı Avrupa Konseyi’ne de iletilen soru önergesinde, milletvekili bakana Hayat’ın kapatılması hakkında ne düşünüdüğü, yayınının durdurulmasını, basın özgürlüğü çerçevesinde nasıl değerlendiridiği gibi sorular yöneltildi.
Dayanışma sürüyor
DİDF tarafından başlatılan imza kampanyasına, DİDF üyesi Doordrecht İşçiler Derneği DİD’in girişimi ile ilk günden 100’e yakın protesto imzası gelirken, Hollanda Kürt Dernekleri Federesyonu FED-KOM tarafından da bir destek açıklaması yapıldı.
Diğer yandan, Venezüella Dayanışma İnisiyatifi “Hollanda Bolivarcı Çevre” tarafından gönderilen yazılı bir açıklama ile, Hayat’ın karatılması kınandı ve İçişleri Bakanlığı, RTÜK ve TÜRKSAT yetkililerine iletilen bir kınama mektubu ile, Türkiye halkının gözü ve sesi olan Hayat’a yönelik yasağın bir an evvel kaldırılması istendi.
Öte yandan Kıbrıs Sosyalist Partisi (KSP) Merkez Komitesi Hayat’a gönderdiği destek mesajında devletin Hayat’ın yayınını durdurmasının keyfi, antidemokratik, gereksiz ve gerici bir hareket olduğunu belirtti. KSP Genel Sekreteri Yusuf Alkım imzasıyla yapılan açıklamada, “Türkiye’deki demokratların, işçi ve emekçilerin bu tür gerici saldırılara karşı birleşmesi ve yeni saldırılara karşı direnmesi gerekmektedir” denildi.

Mehmet Sevigen CHP Genel Sekreter Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili

Türkiye’de yaşıyoruz. Her an her şey beklenebilir. Hayatı yaşama, seyahat özgürlükleri , insan olma özgürlüklerinin yasaklandığı bir dönemde basın özgürlükleri kısıtlanmışsa çok yadırgamamak lazım. Toplum yavaş yavaş alışıyor bu tür şeylere. Başkaldırmak gerekiyor. Baskılar devam ediyor.
Ayhan Bilgen Türkiye Barış Meclisi sözcülerinden

Türkiye’de darbe tartışmaları yapıldığı bir dönemde İçişleri Bakanlığı kanalıyla yayınının durdurulması Türkiye’deki yaman çelişkiyi ortaya koyacaktır. Ancak olağanüstü dönemlerde görülecek bir keyfilik sergilenmektedir. Bu tutum ifade özgürlüğüne vurulmuş bir darbedir.

Ali Murtaza Keleş Emekli-Sen Örgütlenme Daire Başkanı

Emekli-Sen’in, çiftçi sendikalarının kapatılması, Genç-Sen’in kapatılması, yani örgütsüz bir toplumu yönetmenin kendileri için kolay bir yönetim anlayışı olduğunu seçtiklerini gösteriyor. Hayat Televizyonu’nun mücadelesinin her zaman yanında olacağız.
Çetin Çalışkan Genel-İş 1 Nolu Şube Başkanı

Ben Hayat Televizyonu’nun sesinin susturulamayacağına inanıyorum. Mutlaka bir dahaki gelişinde daha gür bir sesle emekçilerin, ezilenlerin haklarını savunmaya devam edeceğine inanıyorum. Hayat Televizyonu’nu destekliyoruz, sonuna kadar da yanında olacağız.

Şair Şükrü Erbaş

Bir; çırılçıplak bir hukuk dışılık. Hayat Televizyonu’na yapılan, onca “demokratik açılıma” rağmen, devletin faşist karakterinde bir harflik bir değişme olmadığını ve kime nasıl davranacağını çok iyi bildiğini gösteriyor. Ama bizim televizyonumuzun adı “hayat”tan geliyor; ölümden değil…

Necmi Aykar Tiyatro Zeytindalı’ndan
Hayat Televizyonu’nun kapatılmasını kınıyoruz. Hayat Televizyonu’na kısa zamanda destek ziyaretinde bulunacağız.

Algan Hacaloğlu CHP Genel Sekreter Yardımcısı

İlkeli özgür bir iletişim ortamının yaratılması demokrasinin özüdür. Düşünce, ifade özgürlüğü ve medya sansüre tabi tutulamaz. Kanal kapatmak medyaya en uç cezadır. Medya özgür olmalı. Medya kendi sorumluluk çerçevesini oluşturup kendini denetleyebilmeli. Kendi etik kurallarını yerleştirmeli.

www.evrensel.net