22 Temmuz 2008 00:00

Saldırı yıldırmayacak

Belediye-İş İstanbul şubelerine üye işçiler, geçen hafta yaşanan polis saldırısını protesto etti.

Paylaş

Belediye-İş İstanbul şubelerine üye işçiler, geçen hafta yaşanan polis saldırısını protesto etti. İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı istifaya çağıran belediye işçileri, kendilerine dayatılan yüzde 8 zammı kabul etmeyeceklerini ifade ettiler. Eylemde, Hayat Televizyonu’nun yayınının kesilmesi de protesto edildi.
Geçen hafta Büyükşehir Belediyesi’ne grev kararı asmak isterken polisin saldırısına uğrayan belediye işçileri, saldırıyı belediye önünde protesto ettiler. Aksaray’da bulunan sendika binası önünde toplanan belediye işçileri, buradan sloganlarla yürüyüşe geçti. Yol boyunca “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Grev hakkımız engellenemez”, “Topbaş istifa” ve “Vali istifa” sloganlarını atan işçilere, Türk-İş 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak, Türk-İş İstanbul Şubeler Platformu’na üye sendikaların yöneticileri, KESK’e bağlı Tüm Bel-Sen şube yöneticileri, DİSK yöneticileri, Dev Sağlık-İş yöneticileri ile siyasi parti ve kitle örgütü yöneticileri de destek verdi.
1 Mayıs’ı aratmadı
Büyükşehir Belediyesi önünde açıklama yapan Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, 17 Temmuz günü uğradıkları saldırının 1 Mayıs’ta Taksim’de yaşananları aratmayacak düzeyde olduğunu ifade etti. Polisin müdahalesi sırasında işçilerin yaralandığını, atılan gazdan çocukların etkilendiğini belirten Gülüm, bu saldırılarla AKP Hükümeti’nin son zamanlarda işçi ve emekçilere gerçek yüzünü gösterdiğini dile getirdi. Saldırının sadece belediye işçilerine yapılmadığını belirten Gülüm, “Bu saldırılar hak alma mücadelesi veren işçi ve emekçileri sindirme politikasındır” diye konuştu.
“Bu baskı ve şiddet, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinde bize dayatılan yüzde 8’lik zammı kabul ettirmeye dönüktür” diyen Gülüm, “Bu baskı yarın elimizden alınmak istenen kıdem tazminatlarına karşı sessiz kalmamızı istemektir, bu baskı gelişen işçi hareketinin birleşmesini engellemektir” diye konuştu.
Hayat’ın karartılması kabul edilemez
“Bir yandan bunlar olurken diğer yandan işçi ve emekçilerin sorunlarını yayınlamayı ilke edinmiş Hayat Televizyonu’nun yayını komik gerekçelerle durduruluyor” diyen Gülüm, bu uygulamanın işçi ve emekçilerin sesini kısmak anlamına geldiğini ifade etti. Tüm bu çabalara rağmen belediye işçilerinin haklarını aramakta kararlı olduğunu belirten Gülüm, bundan sonra da sınıf dostlarıyla birlikte eylem ve etkinliklerinin devam edeceğini söyledi. “Bunu herkesin bilmesini istiyoruz” diyen Gülüm, 17 Temmuz’da uğradıkları saldırıda sorumluluğu bulunanların cezalandırılması talebiyle suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti. Gülüm ayrıca, grev kakarı astıkları gün belediye yetkililerinin astıkları grev kararını indirdiklerini belirterek, bunun için de suç duyurusunda bulunacaklarını dile getirdi.
İzmir’den İstanbul’a destek
Bu arada İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne grev kararını asmak isteyen işçilere yönelik saldırı İzmir’de de protesto edildi. Belediye-İş İzmir şubelerine üye emekçiler, Basmane Meydanı’nda bir araya geldiler. Türk-İş’e bağlı sendikaların temsilcilerinin de destek verdiği eylemde “İstanbul Belediye işçileri yalnız değildir” pankartı taşındı, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Hükümet istifa”, “Toplusözleşme hakkımız söke söke alırız” sloganları atıldı. İşçiler adına açıklamayı okuyan Belediye-İş 6 No’lu Şube Başkanı Adnan Güntay, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve bağlı olduğu İston, İsfalt, Belbim ve Kültür AŞ ile bazı ilçe beldelerinde 10 bini aşkın sendika üyesini kapsayan ve beş aydan beri sürdürülen toplusözleşme görüşmelerinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine grev kararı alındığını hatırlatarak, üyelerine yönelik hoşgörüsüz davranışlar sergileyen sorumlular hakkında gerekli işlemlerin yapılmasını istediklerini söyledi. Güntay, polisin sert müdahalesinden sorumlu tuttukları İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah’ın da istifa etmelerini istedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Grevleri birleştirme çağrısı

Belediye işçilerine yapılan saldırı nedeniyle Belediye-İş’i ziyaret eden DİSK Genel Başkanı Süleyman Çelebi, her türlü desteğe hazır olduklarını bildirdi.
Belediye-İş’e geçmiş olsun ziyaretine değil dayanışmaya, ortak mücadeleyi konuşmaya geldiklerini dile getiren Çelebi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyelerinde alınan grev kararlarının aynı gün ve aynı saatte başlaması için üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını ifade etti.
Son zamanlarda AKP Hükümeti’nin sendika ayrımı gözetmeden hak alma mücadelelerine saldırdığını belirten Çelebi, grev kararlarını aynı gün ve aynı saatte başlatmanın başarı getireceğini dile getirdi. Çelebi, Genel-İş’in bu yönde olumlu görüş belirttiğini de aktardı.
Çelebi’den sonra söz alan Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Hasan Gülüm, DİSK’in kendilerine destek vermesinin önemli olduğunu ifade etti. Saldırıların tüm belediyelerde aynı olduğunu söyleyen Gülüm, alınan grev kararlarının ortak olarak hayata geçirilmesi için gerekeni yapmaya hazır olduklarını dile getirdi.
Ziyarete DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün, Genel-İş Genel Başkanı Erol Ekici ve DİSK’e bağlı sendikaların yöneticileri katıldı. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Kartal Belediyesi’ne grev kararı asıldı

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa