AKP davasında ilk karar

Anayasa Mahkemesi heyeti, AKP davasıyla ilgili Avukat Turan’ın reddi hakim talebini reddetti


Ömer Özgür Kormaz isimli bir vatandaşın avukatı Mustafa Kemal Turan AkP hakkında açılan kapatma davasında, Anayasa Mahkemesi’nin 4 asıl üyesine ilişkin reddi hakim talebinde bulundu. AKP hakkındaki kapatma davasını görüşmeye başlayan Yüksek Mahkeme heyeti, sabah saatlerinde avukat Turan’ın yaptığı başvuruyu da ele aldı. Heyet, Turan’ın “üçüncü şahıs olduğu ve başvuru yetkisinin bulunmadığı” kararına vardı ve bu gerekçeyle başvuruyu reddetti.
AKP davasında AİHM sürprizi
Anayasa Mahkemesi’nin dün görüşmeye başladığı AKP hakkındaki kapatma davasıyla ilgili iki sürpriz gelişme ortaya çıktı. İzmir’de yaşayan serbest meslek sahibi Ömer Özgür Korkmaz ve Ali Sezer Avukatları Mustafa Kemal Turan kanalıyla 18 ve 23 Haziran tarihlerinde AİHM’e, “AKP kapatılmasın” diye başvurdu. Farklı gerekçelerle yapılan iki ayrı başvurudan Ali Sezer’e ait olanı AİHM tarafından işleme koyuldu. AİHM, AKP davasının görüşülmesinden üç gün önce 25 Temmuz’da “Sezer-Türkiye davası” başlığı ile başvuruyu, 35119/08 numarasıyla gündemine aldı. Karar, faksla Avukat Turan’a da bildirildi. Böylece, ilk kez daha parti kapatma davası görüşülüp karara bağlanmadan AİHM, tedbir talebini gündemine almış oldu.
AİHM öncelik verecek
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 39. maddesindeki “Kapatma olmasın” tedbir talebi bu aşamada reddedilirken, sözleşmenin 40 ve 41. maddesindeki “Davanın öncelikle görüşülmesi, ilgili yazışmanın her türlü araçla yapılması” talebi, Yazı İşleri Müdürü F. Elens Passos tarafından uygun bulundu. Passos, bu kararını mahkemeye sundu. Bu karar, AİHM’nin AKP davasına öncelik verileceği şeklinde yorumlandı. Parti kapatma davalarını 1-3 yılda ele alan Anayasa Mahkemesi de AKP davasını 4.5 ayda karar aşamasına getirerek, AİHM’in olası tedbir kararına bir noktada daha verilmeden uymuş oldu.
Başvuranlar CHP’ye oy veriyor
Başvuruyu yapan Avukat Turan, iki müvekkilinin AKP’li değil, tersine CHP’ye oy verdiklerini söyleyerek, “Ne iddianameye ne de AKP’nin savunmasına katılmamaktadırlar. Türkiye’nin gerçek bir hukuk devleti olabilmesi adına bu başvuruları yaptılar. Türkiye’nin on yıllarını ilgilendiren bir davada bireysel başvuru hakkı verilmemesi ve kapatma davasına da müdahillik hakkı verilmemesi hukuka aykırıdır. AİHM’de başvurumuzu reddetmeyerek, bu tezimize ilk etapta hak vermiştir” dedi.
Reddi hakim reddedildi
AİHM’nin talebi işleme koymasının ardından, Avukat Turan, Anayasa Mahkemesi’ne, müvekkili adına müdahil olmak için başvurmaya karar verdi.
Avukat Turan, AİHM’ye yapılan başvuruyu müvekkillerinin seçmen sıfatıyla yaptıklarını, mahkemenin de başvuruyu kabul edilebilir görmesinin tüm vatandaşlar için bu yolu açacağını savundu.
Ancak Anayasa Mahkemesi heyeti, Avukat Mustafa Kemal Turan’ın 4 asıl üye hakkındaki reddi hakim talebini reddetti.
AKP hakkındaki kapatma davasını görüşmeye başlayan Yüksek Mahkeme heyeti, dün sabah saat 10.00’da toplandı ve avukat Turan’ın yaptığı başvuruyu da ele aldı. Heyet, Turan’ın “üçüncü şahıs olduğu ve başvuru yetkisinin bulunmadığı” kararına vardı ve bu gerekçeyle başvuruyu reddetti. İlk oturum 12.10’da sona ererken, 11 kişilik mahkeme heyeti 13.30’da kapatma davasını görüşmek üzere tekrar toplandı. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net