01 Ağustos 2008 00:00

Yeşil Yayla Festivali destek bekliyor

“Ermenicilik” yapmakla suçlanan Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali’nin düzenleyicileri, festival hakkında ırkçı bir siyaset anlayışıyla yalan haberler yapıldığını açıkladı.

Paylaş

“Ermenicilik” yapmakla suçlanan Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali’nin düzenleyicileri, festival hakkında ırkçı bir siyaset anlayışıyla yalan haberler yapıldığını açıkladı. Gola Kültür, Sanat ve Ekoloji Derneği açıklamasında, vicdan sahibi herkes festivali desteklemeye çağrıldı.
Üç yıldır Doğu Karadeniz’de düzenlenen Yeşil Yayla Kültür, Sanat ve Çevre Festivali, bu yıl “Hemşinlilerin Ermeni olduğunu iddia edecekleri” ve festivalin sponsoru The Christian Fund adlı kuruluşun Ermeni dernekleriyle bağlantısı olduğu gibi tartışmalara konu oldu. Hemşinli yurttaşların Hemşin kaymakamlığına bu suçlamaları içeren dilekçelerle başvurmaları üzerine, festivalin Hemşin bölümü iptal edildi. Kampanyanın Yeniçağ gazetesinin haberiyle başladığını belirten festival organizatörleri, art arda ulusal ve yerel basında “hiçbir etik kaygı taşımadan düşüncesizce türetilen yalan haberler” yapıldığı yorumunu yaptı. Açıklamada şöyle denildi: “Festivalimiz, son derece hassas konularda cüretkar iddialar öne sürülerek, ırkçı bir siyaset anlayışıyla rant elde etmek için kullanılmak istenmekte ve kitleler şiddet kullanmaya teşvik edilmektedir.”
Hemşin’de yapılması planlanan Neşet Ertaş ve Grup Helesa konserleri, itirazlar üzerine iptal edilince, konserler Rize’nin Fındıklı ilçesine kaydırıldı. Gola Derneği, “Bu yapılan saldırılar karşısında sağduyulu, vicdan sahibi herkesi derneğimizi ve festivalimizi desteklemeye çağırıyoruz” dedi. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

‘Süt’ Venedik’te görücüye çıkacak

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa