Karar en çok AB’yi rahatlattı

Anayasa Mahkemesi’nin AKP’nin kapatılmaması yönünde verdiği karar, en çok Avrupa Birliği’ni memnun etti


Anayasa Mahkemesi’nin AKP’nin kapatılmaması yönünde verdiği karar, en çok Avrupa Birliği’ni memnun etti. AB Dönem Başkanı Fransa, AB Genişlemeden Sorumlu Komiseri Olli Rehn ve Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier yaptıkları açıklamalarda, karardan memnun olduklarını ifade ederken, çatışan taraflara da diyalog çağrısı yaptılar.
AB Dönem Başkanı Fransa adına açıklama yapan Avrupa İşlerinden Sorumlu Bakan Jean-Pierre Jouyet, Anayasa Mahkemesi’nin, kararının rahatlama sağladığını ve AB ile Ankara arasında başlatılan müzakerelerin korunmasına olanak verdiğini ifade etti. Jouet, “Bu kararın yeterince olumlu nitelenebileceğini ve bir rahatlama sağladığını” ve “Türk halkının geçen yılki seçimlerdeki tercihine uyduğunu” dile getirdi.
AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn de AKP’nin kapatılmaması yönündeki kararı memnuniyetle not ettiklerini söyledi. AB’nin Ortak Dış Politika ve Savunma Yüksek Komiseri Javier Solana da yaptığı açıklamada, “Mahkemenin verdiği bu kararın, siyasi istikrarın yeniden sağlanmasına katkıda bulunmasını umuyoruz” dedi.
Yakınlaşmanın önünü açtı
Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ise yaptığı açıklamada, AKP’nin kapatılmaması kararının AB ile Türkiye arasındaki yakınlaşmada büyük bir rol oynayacağını söyledi. Steinmeier yaptığı açıklamada, “Anayasa Mahkemesi’nin kararı AB-Türkiye görüşmelerini kolaylaştıracak. Şimdi karar vericilerinin yükümlülüklerini yerine getirerek ülkede politik istikrarı sağlamalı ve kararlı bir şekilde reformlara devam etmeliler” dedi.
Basın için sürpriz oldu
Karar, Alman basını başta olmak üzere Avrupa basını tarafından ise “sürpriz” olarak karşılandı. Birçok Alman gazetesi dün, AKP’nin kapatılması konusunda yer verdiği haberlerde, Anayasa Mahkemesi’nin kapatmama yönündeki kararını “sürpriz” olarak nitelendirdi. Ülkenin en büyük gazetelerinden biri olan Süddeutsche Zeitung’da yer alan “Türkiye devlet krizinden kurtuldu” başlıklı haberde, “Hükümet partisi AKP sürpriz bir şekilde yasaklanmadı” denildi. Karara dünyanın önde gelen gazeteleri de geniş yer verdi. Haberlerde yer alan analizlerde, “Türkiye uçurumun kenarından kurtuldu, fakat laikler ile İslamcı cephe arasındaki mücadele devam edecek” denildi. (HABER MERKEZİ)

Türk-İş: AKP ihtarı dikkate almalı
Türk-İş Yönetim Kurulu, “Anayasa Mahkemesinin kararıyla birlikte ifade edilen ‘ciddi ihtar’ın AKP tarafından bundan sonraki süreçte dikkate alınmasının ve yaşanan süreçten gerekli derslerin çıkarılmasının, gelecekte aynı sorunların yeniden yaşanmaması açısından önemli” olduğunu bildirdi.
Yapılan yazılı açıklamada, kararın gerilimli sürecin geride bırakılması için bir fırsat olduğu ifade edildi. Açıklamada, “Bugünden itibaren ülkenin gerçek gündemi olan ‘işsizlik ve yoksulluk’ üzerinde yoğunlaşılmalı” denildi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net