Fotoğraf: Evrensel

Bir yanda iç çatışma diğer yanda İsrail

Hamas-El Fetih çatışması nedeniyle Gazze’den kaçan Filistinliler önce İsrail askerleri tarafından iç çamaşırlarına kadar arandı, sonra geri gönderildi


Gazze’de yaşayan Filistinliler son günlerde bir kez daha çapraz ateş arasında kalmış durumdalar. İsrail’in ablukası nedeniyle zaten zor durumda olan Gazzeliler son günlerde yükselen Hamas-El Fetih çatışması nedeniyle çareyi Batı Şeria’ya geçmekte buluyorlar. Ancak, İsrail yönetimi, Batı Şeria’ya geçmelerine izin verdiği Filistinlileri önce çırılçıplak soyarak kontrolden geçirdi, daha sonra ise bir kısmını geri gönderdi. Geri gönderilenler Hamas tarafından tutuklandı.
Ölü sayısı 9’a yükseldi
Hamas’ın geçen hafta Gazze sahilinde meydana gelen patlamaların sorumlusu olarak gördüğü, Gazze’nin doğusundaki Secaiye mahallesinde yerleşik El Fetih yanlısı Hillis ailesine karşı önceki gün başlattığı operasyonda ölenlerin sayısı 9’a yükseldi. Yaralananların sayısının da 90’ı aştığı bildirildi. Hamaslı polisler ile aile arasında meydana gelen çatışmalarda yaralananların 12’sinin çocuk olduğu, yaralılardan 8’inin durumunun da ağır olduğu kaydedildi.
Çatışmalar sırasında Filistin televizyonuna konuşan Secaiye’deki bir kadın, evlerinde hiç erkek olmadığını, sadece çocuk ve kadınların bulunduğunu, buna rağmen Hamaslı güçlerin evlerine girerek ateş açtıklarını ve evi aradıklarını söyledi.
Hamas’ın, kuşatma altında tuttuğu, İsrail sınırına yakın Secaiye mahallesine gazetecilerin girmesine izin vermediği belirtiliyor. Ancak, Hamaslı güçlerin ailenin yaşadığı mahallenin içlerine giremediği, mahalleden sık sık silah seslerinin duyulduğu ve Hamas’a karşı direnişin devam ettiği belirtiliyor.
Birbirlerini suçluyorlar
Gazze’de geçen hafta meydana gelen ve 5’i Hamas üyesi, biri çocuk 6 kişinin öldüğü patlamaların ardından, olayı El Fetihlilerin düzenlediğinden şüphelenen Hamas, 200’den fazla El Fetih yanlısını tutuklamıştı. Hamas, 2007’de Gazze’de yönetimi ele geçirdiği Haziran’daki çatışmalardan sonra, ilk kez El Fetihlilere karşı bu denli büyük bir tutuklama ve operasyona girişmiş bulunuyor.
Gazze’deki Hamas polisi sözcüsü İslam Şahvan, operasyonda polislerin mahalledeki bazı binalarda yerleşik keskin nişancılar ile ateş açanları ve yaralı silahlı kişileri ele geçirdiklerini bildirdi. Şahvan, bazı aile üyelerinin “kadın” kılığında kaçmaya çalıştıklarını ifade etti. Geçen haftaki olaya karışanların tümünü yakalayıncaya kadar operasyonu sürdürmekte kararlı olduklarını belirten Şahvan, “Bu sadece başlangıç” diye konuştu.
Öte yandan, Filistin televizyonuna konuşan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın danışmanlarından Tayyip Abdülrahim, Hamas’ı kınayarak yaptığı saldırılar nedeniyle “Moğollar”a benzetti.
Gazze’de bir basın toplantısı düzenleyen Hamas hükümetinin İçişleri Bakanı Said Siyam ise operasyonun Hillis ailesini değil, Gazze’de geçtiğimiz aylarda huzuru bozmak için çalışanlara yönelik olduğunu belirtti. Siyam, bununla birlikte Hillis ailesinin güvenlik güçlerine karşı geldiğini ve zarar verdiğini, suçlulara kol kanat gerdiğini ve patlayıcılar yerleştirdiğini söyledi. Siyam, Gazze Şeridi’nde Hamas hükümetine karşı bir askeri eğitim tesisi oluşturulduğunu da iddia etti. İslami Cihad liderlerinden Nafit Azzam ise, örgütün Hamas ve El Fetih temsilcileriyle temaslarda bulunarak, bu çatışmalara bir son vermeyi amaçladıklarını söyledi. Öte yandan Hamaslı güvenlik güçlerinin, Gazze’den kaçmak isteyenleri önleyebilmek amacıyla Nahal Oz terminaline giden yolları da tuttukları bildirildi. Hamaslı yayın organlarında, Abbas ve İsrail’in “kaçanlar”la ilgilenmedikleri yolunda yayınlar yapılıyor. (DIŞ HABERLER)

İsrail önce soydu, sonra geri gönderdi
Öte yandan, çatışmaların ardından, İsrail’in, sınırlarından geçerek Gazze’ye geçmelerine izin verdiği 180 Filistinliden en az 32’sini geri gönderdiği ifade edildi. İsrail askerleri tarafından iç çamaşırlarına kadar soyularak ve gözleri bağlanarak aranan Filistinlilerden ağır yaralı olan 22 kişinin ise tedavi için hastaneye götürüldüğü kaydedildi.
Gazze’de Hamas’ın eline düşme korkusuyla Batı Şeria’ya geçmek isteyenler için İsrail tarafıyla mutabakata varan Filistin Yönetimi’nin, daha sonra bu talebini geri çektiği ifade ediliyor. Ancak Filistinli kaynaklar, bu konuda herhangi bir yorum yapmaktan kaçındılar.
Gazze’den kaçanların çoğu, Gazze yakınlarındaki bir İsrail askeri üssünde elleri ve gözleri bağlı tutuluyor. İsrail medyası, görüntülerinde, iç çamaşırlarıyla askerler arasında tutulan genç Filistinlilerin fotoğraflarına geniş yer verdi.
İsrailli savunma yetkilileri, Haaretz gazetesine yaptıkları açıklamada, Abbas ve Filistin Yönetimi Başbakanı Selam Feyyad’ın bu konudaki karar değişikliğinin, El Fetih içerisindeki iktidar mücadelesiyle ilgili olduğu yorumunu yaptılar. İsrail güvenlik kaynaklarının, El Fetihlilerin Batı Şeria’ya nakline, “daha önce terör faaliyetlerine bulaştıkları” gerekçesiyle itiraz ettiği de ifade ediliyor. Hamas sözcülerinden Sami Ebu Zühri ise Gazze’ye geri gönderilenlerin polis tarafından gözaltına alındığını, sorgulanacaklarını, olaylarla ilgisi bulunmadığı tespit edilenlerin serbest bırakılacaklarını söyledi.
İsrail yönetimi, Filistinlileri geri göndermeleri için Abbas yönetiminin talebi olduğunu iddia etmiş ancak bir Hamas yetkilisi, Gazze’ye geri gönderilen Filistinlilerin Hamas tarafından tutuklandığını açıklamıştı.
Gazze’den ayrılanlar arasında bulunan ve yaralı olan Hillis ailesinin lideri, El Fetih’in Gazze’deki liderlerinden Ahmed Hillis’in Ber Şeva’daki Soroko hastanesinde tedavi altında tutulduğu kaydedildi. Hillis’in çocuklarından birinin Hamaslı polislerce tutuklandığı, bir diğerinin ise kendisiyle birlikte İsrail’de bulunduğu da bildirildi. Hillis, hastanede yaptığı açıklamada, Hamas’ın ailesiyle sorunları olduğunu belirtirken, bunun nedenini, ailenin güçlü ve büyük olmasına bağladı. Hillis, “Hamas’ın Gazze’de güçlü insanları istemediğini” söyledi.
www.evrensel.net