07 Ağustos 2008 00:00

Moritanya’da darbe

Kuzey Afrika ülkesi Moritanya’da devlet başkanı ve başbakan, askeri bir darbe çerçevesinde askerler tarafından tutuklandı.

Paylaş

Kuzey Afrika ülkesi Moritanya’da devlet başkanı ve başbakan, askeri bir darbe çerçevesinde askerler tarafından tutuklandı. Devlet başkanı tarafından görevden alınan eski Başkanlık Muhafızları Komutanı General Muhammed el Abdulaziz ve Genelkurmay Başkanı Muhammed el Ghazwani’nin darbenin yöneticileri oldukları belirtiliyor.
2005 yılındaki askeri darbeden iki yıl sonra seçimlerin ardından göreve gelen Devlet Başkanı Sidi Ould Cheikh Abdallahi ve Başbakan Yahia Ould Ahmed El-Ouakef’in nerede tutulduğu ise bilinmiyor. Önceki sabah yaşanan darbenin ardından ilk olarak devlet televizyonunun yayını kesildi.
Kabinede yapılan güvenoyu yoklamasından olumsuz sonuç çıkması nedeniyle 2 haftadır politik bir krizin yaşandığı ülkede salı günü, iktidar partisinden 48 milletvekili istifa etmişti. En yeni petrol üreticisi ülkelerden biri olmasına rağmen Moritanya halkı dünyanın en yoksul halklarından biri durumunda. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Güney Afrika’da pahalılığa karşı genel grev

SONRAKİ HABER

Fenerbahçe'de idari menajerliğe Volkan Ballı getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa