Ilısu Barajı 187 yerleşim yerini yok edecek

Bismil Demokrasi Platformu, Ilısu Barajı ile sulara gömülecek olan Hasankeyf’e sahip çıkma çağrısı yaparak, “Hasankeyf yok olma tehdidi altında olmasına rağmen dünyada kültür mirası kapsamına alınmaması siyasi bir karardır.


Bismil Demokrasi Platformu, Ilısu Barajı ile sulara gömülecek olan Hasankeyf’e sahip çıkma çağrısı yaparak, “Hasankeyf yok olma tehdidi altında olmasına rağmen dünyada kültür mirası kapsamına alınmaması siyasi bir karardır. Barajla 187 yerleşim yeri 12 bin yıllık tarihiyle sulara gömülecek” dedi. DTP İlçe Örgütü, Bismil Belediyesi, Eğitim Sen, Öğrenci Veliler Derneği (ÖV-DER) ve Bismil Kültür Sanat Derneği’nin (BİS-DER) oluşturduğu Bismil Demokrasi Platformu, Ilısu Barajı’na ilişkin yazılı açıklama yaptı.
Kültür Bakanlığının 1978 yılında Hasankeyf’i 1. dereceden sit alanı ilan ettiğine dikkat çekilen açıklamada, “Hasankeyf yok olma tehdidi altında olmasına rağmen Dünyada Kültür Mirası kapsamına alınmaması ise siyasi bir karardır. Sayın başkan Erdoğan’ın defalarca Hasankeyf’i sular altında bırakmayacağız demesine rağmen, hala Ilısu Barajı’nın eski projesinde ısrar edilmesine de anlam veremiyoruz”denildi.(Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net