16 Ağustos 2008 00:00

Bu trafik çilesi İran’da yaşanmıyor

Iran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad, İstanbul ziyareti nedeniyle yolların kapatılmasından dolayı halkın zor durumda kalmasından “üzüntü” duyduğunu belirterek “Ancak ben burada misafirim.

Paylaş

Iran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad, İstanbul ziyareti nedeniyle yolların kapatılmasından dolayı halkın zor durumda kalmasından “üzüntü” duyduğunu belirterek “Ancak ben burada misafirim. Ben Tahran’da yolların kapatılmasına izin vermiyorum” dedi. Ahmedinecad, halktan özür diledi.
Mahmut Ahmedinecad, Sultanahmet’de Cuma namazını kılmadan önce düzenlediği basın toplantısında kendisine gösterilen misafirperverlikten dolayı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Türk halkına teşekkür etti. Türkiye ile doğal gaz ve elektrik gibi konularda önemli anlaşmaların yapıldığını ve bu anlaşmaların yakın bir süre içinde gerçekleşeceğini ifade eden Ahmedinecad, İran gazının Avrupa’ya geçişi için Türkiye’nin en önemli yollardan biri olduğunu ifade ederek, bu işbirliğinin görüşmeler, yazışmalar ve anlaşmalarda konu edildiği ve iki ülke yetkilileri arasında görüşmelerin sürdüğünü söyledi.
ABD’yi “saldırgan ve zalim” diye niteleyen Ahmedinecad, ABD’nin bölgeden çıkması gerektiğini belirterek bununla oluşacak güvenlik boşluğunun bölge ülkelerince doldurulması gerektiğini söyledi. “Irak’ı korumalıyız” diyen Ahmedinecad, İran’ın toprak bütünlüğünün, güvenliğinin ve istikrarının herkesin yararına olduğunu da vurguladı. İran, Türkiye, Suriye ve Irak’ın komşu dört ülke olarak kültürden güvenliğe kadar çok sayıda alanda çok önemli ve süreli işbirliği yapması gereğine işaret eden Ahmedinecad, “Türkiye’nin ilerlemesini bizim ilerlememiz gibi görüyoruz” dedi.
‘Tahran’da izin vermiyorum’
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, ziyareti nedeniyle İstanbul’da alınan ve tepkiye neden olan sıkı trafik önlemleri konusunda düşüncesinin sorulması üzerine, “Evet, ben de duydum ve çok üzüldüm” dedi. Çok sayıda insan ve turistin zor durumda kaldığını ifade eden Ahmedinecad, “Ancak ben burada misafirim. Ben Tahran’da yolların kapatılmasına izin vermiyorum” diye konuştu. Önlemlerin terör tehdidi nedeniyle alındığını belirten Ahmedinecad, “Türk halkından özür diliyorum” dedi.
Türkiye aracılı Suriye-İsrail görüşmelerine ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Ahmedinecad, “Siyonist rejimi” nedeniyle sorunların çözülmeyeceğini belirterek İsrail’i sert dille kınadı. Ahmedinecad, Türkiye ile İran çok yakın iki ülke olabileceğini belirterek “Biz her zaman Türkiye’nin yanında olacağız” şeklinde konuştu.
ABD’nin İran’a uyguladığı ambargo sonucunda İran’ın teknoloji alanında büyük bir ilerleme sağladığını ifade eden Ahmedinecad, bu çerçevede tümüyle İran yapımı ilk uydunun uzaya fırlatılacağını açıkladı.

ABD ile Ankara’nın Ahmedinecad pazarlığı

İngiliz Guardian gazetesi, Washington’un, Ankara’nın Tahran’la doğal gaz anlaşması imzalamaması karşılığında, ziyarete göz yumduğunu yazdı. Gazete, Batılı bir diplomatik kaynağa dayandırdığı haberinde, Amerikan hükümetinden baskı gören Türkiye’nin, İran’la imzalanabilecek karlı bir enerji anlaşmasından geri adım attığını ve konuk İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ı küçük düşürdüğünü yazdı. Haberde, “Daha önce hakkında mutabakata varılan 1.87 milyar sterlinlik doğal gaz anlaşması, Ahmedinecad’ın iki günlük İstanbul ziyaretinin en önemli başarısı olacaktı. Ancak Ahmedinecad, Çırağan Sarayı’nda Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile buluştuğunda, Amerikan müdahalesinin anlaşmayı baltaladığı anlaşıldı. İki lider ortak basın toplantısında anlaşmayı ilan etmek yerine, ülkelerinin işbirliğini devam ettirme konusundaki istekliliğini teyid eden bir açıklama ile yetindiler” ifadesi kullanıldı.
ÖNCEKİ HABER

DTP gözaltılara tepki gösterdi

SONRAKİ HABER

AB'den İngiltere'ye "Anlaşma yoksa sınır var" baskısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa