Fotoğraf: Evrensel

Desa işçilerine kadınlardan destek

Desa Direnişçileriyle Dayanışma Kadın Platformu, Taksim’deki DESA satış mağazası önünde yaptığı eylemle işçilere destek verdi.


Desa Direnişçileriyle Dayanışma Kadın Platformu, Taksim’deki DESA satış mağazası önünde yaptığı eylemle işçilere destek verdi. Aralarında DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel ve Şair Sennur Sezer’in de bulunduğu kadınlar “Desa işçisi yalnız değildir”, “Eşdeğer işe eşit ücret” sloganları attılar.
Desa direnişçilerinden Emine Arslan, Desa’da çok kötü koşullarda çalıştığını, koşulların düzelmesi için sendikalı olduklarını ifade etti. Arslan, sadece sendikaya üye olduğu için işten atıldığını kaydetti. Uzun zamandır direndikleri, bu desteklerin artmasıyla mücadeleyi kazanacaklarını belirten Arslan, artık işine sendikalı olarak dönmek istediğini söyledi.
Platform adına konuşan Ceren Öztürk ise platform olarak 52 gündür Sefaköy’de direnen Emine Arslan ve 5 Mayıs’tan beri Düzce’de direnişte olan 41 işçinin yanında olduklarını ifade etti. Öztürk, Desa’da çalışma koşullarının kötü olduğunu, fabrikada kreş ve emzirme odalarının olmadığını, kadın işçilerin en ağır işlerde çalıştırıldıklarını kaydetti. Emine Arslan ile kadın dayanışması içinde olacaklarını, sendikalı olarak geri dönene kadar yanında olacaklarını belirten Öztürk, “Artık sendikalı olmak isteyen Desa işçilerinin yanında kadınlar var” diye konuştu.
KESK ziyaret etti
KESK İstanbul Şubeler Platformu kadın üyeleri de önceki akşam Emine Arslan’a destek ziyaretinde bulundu. Emine Arslan da ziyaretlerinden dolayı KESK’li kadınlara teşekkür etti. KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül, tüm baskılara rağmen inadına direnen, kendisine ve çalışma arkadaşlarına dayatılan insanlık dışı uygulamalara itiraz eden Arslan’ın yanında olacaklarını ifade etti.
Nişantaşı’nda boykot çağrısı
Desa Deri’nin Nişantaşı’nda bulunan mağazası önünde eylem yapan Deri-İş ve ve işten atılan Desa işçileri, Nişantaşı sakinlerine Desa ürünlerini tüketmeme çağrısında bulundular. Dün saat 17.00’de satış mağazası önünde toplanan eylemcilere kadın örgütleri, Limter-İş, Şair Sennur Sezer, Filiz Karakakuş ve Meryem Fehime Oruç destek verdi. Sık sık, “Desa’nın mallarında göz yaşı var”, “Desa’ya sendika girecek başka yolu yok” sloganlarının atıldığı eyleme, çevrede bulunanlar da ilgi gösterdiler. Burada açıklama Deri-İş Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Gürsel Menteşe, çevrede bulunanlara Desa ürünlerini tüketmeme çağrısı yaptı. İşçilerin anayasal haklarını kullanıp sendikalı oldukları için işten atıldığını dile getiren Menteşe, bu süre içinde işçilerin ve sendikalarının bir çok baskıya maruz kaldığını ifade etti.
Düzce’de iştenatılan işçilerin 100 günü aşkın süredir, Sefaköy’de ise Emine Arslan’ın 53 gündür direnişte olduğunu söyleyen Arslan, “İşçilerini 480 YTL’ye çalıştıran Desa patronu, burada 180 200 YTL’ye ayakkabı satıyor. İşçilerimiz haklı mücadelesine devam edecek” diye konuştu. Bir süre daha mağaza önünde slogan atan işçiler, daha sonra dağıldılar. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net