27 Ağustos 2008 00:00

İran’da gazeteciler molla kıskacında

İranlı Gazeteci Emaduldin Bagi, hastane yerine tecride alındı

Paylaş

Ağır sağlık sorunları olan gazeteci ve insan hakları savunucusu Emaduldin Bagi, hastaneye kaldırılmak yerine tecride alındı. Kürt Gazeteci Saman Resulpur ise 7 bin Avro karşılığında serbest bırakıldı.
Merkezi Paris’te bulunan Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), Emaduldin Bagi’nin tutukluluk koşullarının endişe verici olduğunu belirterek, gazeteci ve insan hakları savucusu Bagi’nin 9 Ağustos günü Tahran’daki işkencesiyle meşhur Evin Cezaevi’nin 209 nolu bölümünde hücreye konulduğunu kaydetti. RSF, ağır kalp sorunu olan gazetecinin yılın başında koşullu olarak serbest bırakıldıktan sonra doktorların olumsuz raporlarına rağmen Nisan 2008’de yeniden tutuklandığını ifade etti.
Bagi, adli sistemin şefi Ayetullah Mahmud Haşemi Şahrudi’ye yazdığı mektupta, Evin Cezaevi’nde yürürlükte olan tutukluluk koşullarının kabul edilemez olduğunu belirtmişti.
RSF açıklamasında, “Emaduldin Bagi ifade özgürlüğünün bedelini ödüyor. İstihbarat Bakanı Muhseni Ejehi ya da Başsavcı Duri Nacafabi gibi iktidarın üst düzeylerine atanan bazıları dahil rejimin memurlarını sürekli eleştirdi. Gazeteci, sağlık durumu hastaneye kaldırılmasını gerekli kıldığı halde ayrımcı bir uygulamaya maruz kalıyor” dedi.
Gazeteci Bagi, 9 Ağustos günü eşi Fatemeh Kamali Ahmed Sarahi ile görüşmesinde, cezaevi doktorunun kendisini Tahran’daki bir hastaneye tedavisi için sevk ettiğini bildirdi. Ancak birkaç saat sonra gazeteci yeniden eşini arayarak, hastane yerine istihbaratın kontrolündeki Evin Cezaevi’nin 209 nolu bölümüne götürüldüğünü söyledi.
18 Ağustos günü Bagi’nin eşiyle görüşmesine izin verildi. Eşi Bagi’yi güçsüzleşmiş halde buldu. Gazeteci, hücrede tutulmasından dolayı solunum sorunları olduğunu belirterek, yeniden sorguya alınmasına karşı çıktığını dile getirdi. RSF, “Gözleri ve elleri bağlı olarak sorgulanmayı artık kabul etmiyor” diye belirti.
Öte yandan RSF, Kürt Gazeteci ve Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü (RMMK) Üyesi Saman Resulpur’un, 14 Ağustos günü 10 milyon tümen (7 bin Avro) kefalet ödediktan sonra serbest bırakıldığını duyurdu. Davası halen süren Resulpur, idam cezası alan Kürt gazeteciler Adnan Hasanpur ve Abdulvahid Hiwa Botimar’ın cezalarının iptali için Mababad’da yapılan gösteriye katıldığı gerekçesiyle 27 Temmuz günü tutuklanmıştı. Resulpur, serbest bırakıldığından bu yana defalarca istihbarat dairesine çağrıldı.(MEDYA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

TMSF Olay Medya’yı satışa çıkardı

SONRAKİ HABER

CHP Kuşadası ilçe yönetimi görevden alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa