28 Ağustos 2008 00:00

13. Dikili Barış, Demokrasi ve Emek Şenliği başladı

13. Dikili Barış, Demokrasi ve Emek Şenlikleri'nde konuşan Belediye Başkanı Osman Özgüven, dünyanın hızla değiştiğini, ancak iş, aş ve özgürlük taleplerinin hiç değişmediğini belirterek, "Bu nedenle festivalimizi 'Dikili'den demokrasi çığlığı' sloganıyla düzenliyoruz.

Paylaş

13. Dikili Barış, Demokrasi ve Emek Şenlikleri'nde konuşan Belediye Başkanı Osman Özgüven, dünyanın hızla değiştiğini, ancak iş, aş ve özgürlük taleplerinin hiç değişmediğini belirterek, "Bu nedenle festivalimizi 'Dikili'den demokrasi çığlığı' sloganıyla düzenliyoruz. Türkiye'nin temel sorunu olan Kürt sorununda demokratik ve barışçıl çözümün geliştirilmesi için çaba göstermeye devam edeceğiz. Artık bu ülkede hiç kimse farklılıklarından ötürü ayrılmasın" dedi.
"Dikili'den demokrasi çığlığı" sloganıyla düzenlenen 13. Dikili Barış, Demokrasi ve Emek Şenliği, "Barışa Pedal Bisiklet Turu" ve şenlik yürüyüşü ile start aldı. Bülent Ecevit Meydanı'ndan Atatürk Meydanı'na kadar yapılan yürüyüşün ardından şenliğin açılış konuşmasını Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven yaptı. Özgüven, evrensel hukuk kurallarına bağlı, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, emeğe ve insan haklarına saygılı bir devlet, siyaset, medya ve toplum istediklerini belirterek, "Dünya hızla değişiyor. Ancak iş, aş, ve özgürlük taleplerimiz hiç bitmedi. Türkiye'de de Kürt sorunu gibi acil çözüm isteyen bir sorun var önümüzde. Biz bu sorunun demokratik ve barışçıl yollarla çözümü için çaba göstermeye devam edeceğiz Artık bu ülkede görüşlerinden dolayı hiç kimse ayrılmasın istiyoruz. Bu nedenle şenliğimizi 'Dikili'den demokrasi çığlığı' sloganıyla düzenliyoruz" dedi.
'Kadınlar Matinesi' etkinliği
Festivale, yapılan açılış konuşmalarının ardından 'Dikili Engelsiz Sevgi Köyü ile Dayanışma Gecesi' etkinliğiyle devam edildi. Etkinlikte Dikili Belediyesi Çocuk Korosu, Bağlama Grubu, Belediye Çocuk Roman Dans Grubu ve Grup Flamingo sahne aldı. Birçok panel ve söyleşinin de düzenleneceği şenliklerde Uçan Süpürge de Kadınlar Matinesi adlı bir etkinlik düzenliyor. Şenliklerin üçüncü günü Uçan Süpürge'nin öncülüğününde ve yerel kadın örgütlerinin desteği ile 'Kadınlar Matinesi' kadınlara merhaba diyecek. Alışılmış kadınlar matinesinin dışında pek çok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan matine Uçan Süpürge Koordinatörü Halime Güner ve Dikili Kadın Dayanışma Derneği üyesi Sündüz Aşar'ın konuşmacı olacağı "Hukuk da Demokrasi de Bize Çok Lazım" başlıklı bir panelle başlayacak. Panelin ardından Aslı Ertürk'ün yönettiği "Beden Sonuç İlişkisi" ve Zeynep Arısoy'un yönettiği "Şişman Kadın Zayıflar Ülkesinde" adlı filmler gösterilecek ve beden politikalarının tartışılacağı bir söyleşi gerçekleştirilecek. (İzmir/DİHA)
ÖNCEKİ HABER

Beşiktaş tura çok yakın

SONRAKİ HABER

Dersim'de koruma altındaki vaşak silahla vurularak öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa