29 Ağustos 2008 00:00

KESK’ten birlikte mücadele çağrısı

KESK Genel Başkanı Sami Evren, hükümet ile Kamu-Sen ve Memur-Sen arasında yürütülen toplu görüşmelerden bir sonuç çıkmayacağını iddia ederek, konfederasyonları görüşmeyi terk edip mücadeleyi birleştirmeye çağırdı

Paylaş

KESK Genel Başkanı Sami Evren, hükümet ile Kamu-Sen ve Memur-Sen arasında yürütülen toplu görüşmelerden bir sonuç çıkmayacağını iddia ederek, konfederasyonları görüşmeyi terk edip mücadeleyi birleştirmeye çağırdı.
KESK ve bağlı sendikaların üye ve yöneticileri, Başbakanlıkta toplu görüşmenin 4. oturumu devam ederken, hemen 100 metre arkasında Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması ile masayı protesto ettiler. “Toplusözleşme hakkımız, grev silahımız”, “Devlet güdümlü sendikaya hayır” sloganları atıp, alkış ve ıslıklarla toplu görüşme masasını protesto eden KESK’liler, bugün de Başbakanlığa yürüyüş yapacaklar.
KESK Genel Başkanı Sami Evren yaptığı açıklamada, 100 metre ilerilerinde 4’üncüsü yapılan görüşmenin sonuçlarının önceden belli olduğunu, açlık sınırı ile ilgili rakamların hükümetin görüşmede samimi olmadığını gösterdiğini söyledi. Milyonları aldatmaya kimsenin hakkı olmadığını belirten Evren, Başbakan’ın ek ödeme kararnamesine ilişkin açıklamasına da atıfta bulunarak, “Sendikaları ciddiye almıyorlar” dedi. Tek yapılması gerekenin toplusözleşme masasının kurulması olduğunu kaydeden Evren, “Hükümet samimi olsa 2009 bütçesinden faize ayırdığı parayı kamu çalışanlarına verir. Ama bir siyasi tercih meselesi” dedi. “Bu görüşmeden bir sonuç çıkması mümkün değil” iddiasında bulunan ve “Keşke yanılsak. Ama bu masadan sonuç çıkmaz” diyen Evren, sendikaları, görüşme masasını terk ederek KESK’le birlikte mücadeleyi birleştirmeye çağırdı. Evren, demokratik tepkilerini ülkenin dört bir yanında ortaya koyacaklarını; bugün de saat 12.30’da Başbakanlığa yürüyeceklerini söyledi.
Çapa’dan TİS çağrısı
SES İstanbul Aksaray Şubesi de Çapa Tıp Fakültesi önünde yaptığı eylemle toplusözleşme talebinde bulundu. “Toplusözleşme hakkımız grev silahımız” sloganı atan SES üyelerinin eylemine, Belediye-İş’e üye oldukları için işten atılan temizlik işçileri de “Atılan işçiler geri alınsın” sloganı ile katıldılar.
İşyeri Temsilcisi Özlem Gürsoy, toplu görüşmelere katılan sendikaları masadan çekilmeye davet ederek, toplusözleşme talebini yükseltmelerini istedi. AKP Hükümeti’ni toplusözleşme masasına çağıran Gürsoy, “Ulufe değil hakkımızı istiyoruz” dedi. Kamu-Sen Malatya Temsilciliği de postane önünde eylem yaptı. Sendika üyelerine vatandaş da eşlik etti. Kamu-Sen İl Temsilcisi Akın Çelik, “Batık bankalara, holdinglere, rantiyeye akan muslukları birazcık kısıp kamu çalışanlarının da musluklarından hayat emarelerinin akmasını temin edelim” dedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Pirelli patronu ‘üzülmesinler’ diye işten atmış

SONRAKİ HABER

31 Mart yerel seçimleri öncesi 'hayali seçmen' vakaları

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa