29 Ağustos 2008 04:00

Pirelli patronu ‘üzülmesinler’ diye işten atmış

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Pirelli’de işyeri temsilcilerinin sendikal faaliyetten dolayı işten atıldığı ortaya çıktı. Sendika genel merkez yönetimi ile temsilciler arasındaki tartışmayı öne süren patron, temsilcileri, hem kendilerinin hem de temsilcilerin “daha fazla üzülmemeleri” için işten attığını söylemiş

Paylaş

Lastik-İş Sendikası’nın örgütlü olduğu Pirelli’de işyeri temsilcilerinin sendikal faaliyetten dolayı işten atıldığı ortaya çıktı. Sendika genel merkez yönetimi ile temsilciler arasındaki tartışmayı öne süren patron, temsilcileri, hem kendilerinin hem de temsilcilerin “daha fazla üzülmemeleri” için işten attığını söylemiş. Buna karşı işe iade davası açan temsilciler ise işin peşini bırakmamakta kararlı.
Konuyla ilgili basına açıklama yapan Pirelli İşyeri Temsilcisi Metin Bezirci, sendika disiplin kurulunun henüz Lastik-İş Genel Merkezi’ne, Kocaeli Şubesi’ne ve Pirelli yönetimine üyeliklerinin askıya alınmasına ilişkin kararını tebliğ etmediğini, noter aracılığı ile istemelerine karşın kendilerine de verilmediğini söyledi. Bu tebliğ edilene kadar yasal olarak temsilcilik görevlerinin sürdüğünü ve bunu fabrika yönetimine bildirdiklerini ifade eden Bezirci, “Maalesef bu ihtira rağmen Pirelli AŞ yasal olarak temsilci olan bizlerin iş akdini sonlandırmıştır. İşe iade davamız sonrasında sendikal haklarımızı da takip edecek ve gerek sendikaya ve gerekse işverene karşı yasal yollara müracaat edeceğiz. Tüm girişimlerimize rağmen, avukatlarımızla başvurmamıza rağmen disiplin kararı yasadışı olarak bize verilmedi. Karara karşı dava açmamızın, kendimizi savunmamızın bile önüne geçildi” dedi.
Kalan para nereye gitti?
Bezirci sözlerine şöyle devam etti: “Bugün Lastik-İş Sendikası toplam malvarlığını 25 milyon YTL olarak açıklamasına rağmen, son 6-7 yılda sadece sendika üyelerinden aidat olarak ortalama 70 milyon YTL toplandı.
Satılan Lastik-İş Genel Merkezi’nin şu anki değeri 80 milyon YTL. Eğer sendikanın toplam malvarlığı 25 milyon YTL ise bu paralara ne oldu? Sendikanın gerçek sahipleri ve işyeri temsilcileri olarak bunları sormayı borç biliriz. Bizi dolandırıcılıkla itham ettiler. Bizim her şeyimiz ortada. Onlar da malvarlıklarını açıklasınlar.”
Lastik-İş Sendikası’nı göreve çağıran Bezirci, sendika yöneticilerinin yasal olarak işyeri temsilcilerinin işten atılmasına karşı gerekeni yapması gerektiğini söyledi. (Kocaeli/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Savaşta ısrar tepki topladı

SONRAKİ HABER

MSB: F-16 ile Suriye hava sahasında uçuş icra edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa