İmalat sanayiinde kan kaybı sürüyor

Yeni siparişler son üç aydaki en hızlı oranda düşerken, istihdamda da rekor düşüş yaşandı


Merkezi Hollanda’da bulunan ABN AMRO Bank ve Markit Şirketi tarafından yayınlanan ve Türkiye imalat sektörünün durumuna ilişkin bileşik gösterge olan “ABN AMRO Türkiye Satın Alma Yöneticisi Endeksi”nin (PMI) ağustos ayı sonuçları, sektörün iş koşullarındaki kötüleşmenin sürdüğünü gösterdi.
Araştırma raporuna göre temmuz ayında 49.4 olan ABN AMRO Türkiye Satın Alma Yöneticisi Endeksi (PMI) ağustosta 48.3’e geriledi. Son on aydır 50 çizgisinin altında kalan endeks, sektördeki daralmanın sürdüğünü ortaya koydu.
İstihdam geriledi
PMI raporu, iç talebin zayıflamasının ve ihracat siparişlerinde son üç aydır devam eden artışın ardından gelen düşüşle, alınan yeni işlerde görülen gerilemenin hızlandığına dikkat çekti. Rapora göre Türk imalat sanayi üretimi, 2008’in ilk yedi ayında olduğu gibi ağustos ayında da azalmaya devam etti, yeni alınan siparişlerdeki düşüş bu ay daha fazla olsa da, şirketler yaptıkları yeni anlaşmalarla üretimdeki azalmanın sınırlı kalmasını sağladı. Üretimin düşmesiyle birlikte ağustos ayında çalışanların sayısında rekor düşüş olduğuna dikkat çeken rapor, imalat sanayi istihdamındaki azalmanın yedi aydır devam ettiğini ortaya koydu.
Fiyatlar düşük seviyede kaldı
PMI’nin ağustos ayı verileri, sektördeki enflasyonist baskılarda dikkate değer bir azalma olduğunu gösterdi. Girdi fiyatları enflasyonu, şubat ayından bu yana gözlenen en düşük seviyesine gerilerken, yine de araştırmanın uzun dönemli trend değeriyle karşılaştırıldığında yüksek düzeyde seyretti. Raporda, fiyatının yükseldiği belirtilen girdiler genellikle petrol ve kimyevi maddeleri kapsadı.
PMI genel olarak girdi maliyetlerinin daha yavaş yükselmesi nedeniyle, firmaların kısmen satışlarını canlandırmak amacıyla kendi fiyatlarındaki artışları sınırlı tuttuklarını ve bunun sonucu olarak ürün fiyatlarındaki artışın, ocak ayından bu yana gözlenen en düşük düzeyde gerçekleştiğini ortaya koydu.
Rapora göre yavaşlayan talep nedeniyle firmalar, ağustos ayında girdi alımlarını azalttılar ve satın almaların gerileme hızı son dört ayın en yüksek seviyesinde gerçekleşti.
İmalatçılar fiyat düşürdü
“Piyasadaki gerileme biraz yavaşlasa da, imalatçılar talebin zayıf olması nedeniyle zorlu iş koşulları altında çalışıyor” değerlendirmesinde bulunan ABN AMRO ekonomistlerinden Debbie Orgill, şöyle dedi: “Yaz başında ihracat siparişlerinde görülen canlılık, ağustos ayında yerini durgunluğa bıraktı. İmalatçılar talebi teşvik etmek için fiyatlarını düşürmek zorunda kaldı. Bu, parasal sıkılık döneminin ardından faiz oranı politikasının, artık düşme eğiliminde olmayacağı beklentisiyle tutarlı bir gelişme olmuştur.” (Ankara/ANKA)
www.evrensel.net