04 Eylül 2008 00:00

Cemevi ibadethane kabul edildi

Kuşadası Belediye Meclisi, Türkiye’de yıllardır tartışılan konuda radikal bir karar aldı. Meclisin dünkü oturumunda, ‘Cemevi’ ibadethane olarak kabul edildi, su ücretlerinin cami tarifesinden alınması oybirliğiyle kabul edildi.

Paylaş

Kuşadası Belediye Meclisi, Türkiye’de yıllardır tartışılan konuda radikal bir karar aldı. Meclisin dünkü oturumunda, ‘Cemevi’ ibadethane olarak kabul edildi, su ücretlerinin cami tarifesinden alınması oybirliğiyle kabul edildi. Kuşadası Belediye Başkanı AKP’li Fuat Akdoğan ile Alevi dedesi Hüsnü Kıranlı, kararın Türkiye’de bir ilk olduğunu dile getirdiler.
Kuşadası Belediyesine, ‘cemevinin ibadethane kabul edilerek, diğer ibadethanelere uygulanan su tarifesinin kendilerine de uygulanması’ yönündeki taleplerini ileten Kuşadası Cemevi yönetimi, alınan kararla sevindi. Talep belediye meclisinin dünkü oturumunda ele alındı. Belediye Başkanı Fuat Akdoğan’ın ilettiği talebi AKP, CHP, MHP ve bağımsızlardan oluşan 13 meclis üyesi, oybirliğiyle kabul etti. İlçede, camilere uygulanan su tarifesinin cemevine de uygulanması kararlaştırıldı. Kuşadası Belediye Meclisi, daha önce, camilerden su ücreti alınmaması yönünde karar almıştı. Kararda, caminin tuvaletlerinin ücretlendirilmesi ancak şadırvan ve camide kullanılan sulardan ücret alınmaması hükmü yer almıştı. Böylece, Kuşadası Cemevi de aynı kapsama alınmış oldu.
‘Türkiye’de ilk’
AKP’li Belediye Başkanı Fuat Akdoğan, alınan kararın Türkiye’de bir ilk olduğunu dile getirerek, “Belediyemize yapılan başvuruda, kendi inançlarına göre ibadet yaptıkları, ibadethane olarak kullandıkları cemevinin su tarifesinin diğer ibadethanelerle aynı olması talebi vardı. Biz de Belediye Meclisimizde tarihi bir karar alarak diğer ibadethanelerle cemevinde kullanılan sulara uygulanan ücret tarifesini aynı yaptık” dedi.
Karar emsal olmalı
Kararı sevinçle karşıladıklarını söyleyen Alevi dedesi Hüsnü Kıranlı, Başkan Akdoğan ile meclis üyelerine teşekkür ederek, “Bu karar ülkede emsal olmalı. Diğer belediyeler de aynı yönde karar almalı. Böyle bir karar ülkenin birlik ve beraberliği için önemli bir adımdır” diye konuştu. (Aydın/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Okulların ilk 3 günü ulaşım ücretsiz

SONRAKİ HABER

Donald Trump ve Kim Jong-un şubat sonunda görüşecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa