05 Eylül 2008 00:00

Akbank Caz Festivali’nin programı açıklandı

Her yıl dünya caz müziğinin önemli sanatçılarını sanatseverlerle buluşturan Akbank Caz Festivali’nin programı açıklandı

Paylaş

Her yıl dünya caz müziğinin önemli sanatçılarını sanatseverlerle buluşturan Akbank Caz Festivali’nin programı açıklandı. Festival kapsamında 10 gün boyunca Aya İrini, Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu, Akbank Sanat, Babylon, Talimhane ve Ghetto gibi 6 değişik mekanda 100’ün üzerinde sanatçı sanatseverlerle olacak.
Festivalin en özgün isimlerinden Stephan Micus 9 Ekimde, Rhoda Scott ise 10 Ekimde Aya İrini’de konser verecek. Festival programı, caz ustalarının performansları, dünya müzikleri ile buluşan caz yorumları, elektronikle cazı birleştiren çağdaş caz yorumları ile cazı şehre taşıyacak projeler gibi 4 ana temele dayanıyor.
Akbank Caz Festivali’nde bu yıl Ron Carter, James Carter, Stephan Micus, Rhoda Scott, Tomasz Stanko Band gibi cazın usta isimleri bulunuyor.
Stephan Micus, festivalin açılışını 9 Ekimde Aya İrini’de vereceği konserle yapacak. Rhoda Scott, 10 Ekimde Aya İrini’de, Tomasz Stanko ve grubu 17 Ekimde CRR’de, Jason Moran ve grubu The Bandwagon 18 Ekimde CRR’de sahne alacak. Festivaldeki özel projeler kapsamında usta saksafoncu Jonas Knutsson, 15 Ekimde Talimhane Tiyatrosunda İsveç caz müzik camiasının en ünlü piyanistlerinden Anders Persson, Kanadalı double bass sanatçısı Sebastian Dube ve Meksikali perküsyonist Rafael Huizar Sida’yla bir araya gelecek. Birbirinden önemli müzisyenlerin bir araya geldiği Far East Revisited, 12 Ekimde Babylon’da sahne alacak.
Oğuz Büyükberber & Klein Electro-Acoustic Duo projesiyle hem besteci hem de müzikal anlamda çok geniş bir bilgiye sahip olan Büyükberber ve Klein, 13 Ekimde Talimhane Tiyatrosunda verecekleri konserde elektronik sesler kullanarak dinleyicileri farklı bir deneyime sürükleyecekler. Tunus doğumlu trompet sanatçısı İbrahim Malouf ve Hindistan klasik müziğindeki füzyonlarıyla tanınan Talvin Singh ile Jean Pierre Smadj’dan oluşan grup, 10 Ekimde Babylon'da dinlenebilecek.
Bir diğer projede ise Erdem Helvacıoğlu ile Elliott Sharp birlite sahne alacak. 30 yılı aşkın süredir deneysel müzik yapan besteci ve prodüktör Elliott Sharp ile Türkiye’de döneminin en çok bilinen yeni müzik bestecilerinden Erdem Helvacıoğlu, ilk kez 14 Ekimde Babylon’da aynı sahnede yer alacak.
Afrika Kıtası’nın hüzünlü ve özgün seslerinden Kuenda Bonga, 11 Ekimde Ghetto’da, Brezilya cazının önemli isimlerinden Azymuth ise 16 Ekimde Babylon’da sahne alacak.
Güncel sesler türünde Charlie Hunter Trio, Steve Reid Ensemble, Sayag Jazz Machine ve Sarp Maden Quartet’e Babylon ev sahipliği yaparken, 123 ve Olcay Saral Akbank Sanat’ta, Şenol Küçükyıldırım ise Talimhane Tiyatrosunda dinleyicisiyle buluşacak. Şehir sesleri türünde DJ’lerin ön planda olacağı festival kapsamında sadece konserler değil, workshop ve paneller de gerçekleştirilecek. “Çocuklarla Müzikal Kaynaşması” başlıklı workshop 18 Ekimde Akbank Sanat’ta yapılacak.
“Caz Yapıyoruz/ Dinliyoruz” başlıklı panel 9 Ekimde, “Caz Nedir, Ne Değildir?” konulu panel de 11 Ekimde gerçekleştirilecek. Sanatçı Şenol Küçükyıldırım ise 11 Ekimde “Etiketler Dışında Duyma Biçimleri” konulu atölye çalışması yapacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

‘Amerikan sineği’ Aya da gitse, mide bulandırıcı!

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa