06 Eylül 2008 00:00

Milliler Belçika önünde

(A) Milli Basketbol Takımı, 2009 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemelerinde yer aldığı (C) Grubu’ndaki ikinci maçında bugün deplasmanda Belçika ile karşı karşıya gelecek.

Paylaş

(A) Milli Basketbol Takımı, 2009 Avrupa Basketbol Şampiyonası elemelerinde yer aldığı (C) Grubu’ndaki ikinci maçında bugün deplasmanda Belçika ile karşı karşıya gelecek. Saat 21.00’de başlayacak karşılaşma NTV Spor’dan naklen yayınlanacak.
(A) Milli Takım Başantrenörü Bogdan Tanjevic, yaptığı açıklamada, Belçika ile çok zorlu bir karşılaşma oynayacaklarını ifade ederek, “Zafere ihtiyacımız var. Takımımız iyi durumda. Ukrayna maçından daha iyisini yapacağımıza inanıyorum. Bu basketbol, her şey olabilir, ama takımımız formda” dedi. Oyunculardan Hidayet Türkoğlu da Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçlarına galibiyetle başladıklarını, bunun kendileri için önemli olduğunu belirterek, Belçika ile önemli bir maça çıkacaklarını kaydetti. Belçika’nın önemli bir rakip olduğunu, Fransa ile oynadıkları maçta iyi bir performans sergilediklerini ifade eden Türkoğlu, şöyle konuştu: “Kendi seyircileri önünde daha iyi bir maç çıkaracaklarını düşünüyorum. Biz buna hazırlıklıyız. Takım olarak her geçen gün daha iyi oynamak ve daha iyi işler yapmak istiyoruz. Çünkü hedefimiz 2009 Avrupa Şampiyonası’na gitmek.”
Hidayet Türkoğlu, Belçika’da galip gelerek, Türkiye’de Fransa ile oynayacakları maça moralli bir şekilde karşılaşmaya çıkmayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.
Belçika ile 15 yıl sonra
Türkiye bugünkü karşılaşmayla 15 yıl aradan sonra Belçika ile kozlarını paylaşacak. Belçika ile en son 1993 yılında Almanya’da yapılan Avrupa Şampiyonası Finalleri’nde karşılaşan milli takım, rakibini 69-59’luk skorla yenmişti. 1993 yılından sonra rakibiyle özel veya resmi maç yapmayan (A) Milliler, bugünkü maçla 15 yıl aradan sonra Belçika ile resmi bir maçta mücadele edecek.
(A) Milli Takım, Belçika ile bugüne dek tarihinde 17 kez karşı karşıya geldi.
Milliler, 3’ü özel, 14’ü resmi toplam 17 maçta 10 galibiyet alırken, 7 karşılaşmadan da yenilgiyle ayrıldı. Belçika ile yaptığı 17 maçta rakip potalara toplam 1116 sayı atan milliler, potasında ise 1083 sayı gördü.
878. sınav
Türkiye, bugün Belçika ile yapacağı karşılaşmada tarihindeki 878. maçına çıkacak. (A) Milliler, 72 yıllık tarihinde yaptığı 877 maçın 449’unu kazanırken, 426 maçtan yenilgiyle ayrıldı. Milliler, 2 karşılaşmada da berabere kaldı.
Ay-yıldızlılar, tarihindeki ilk maçını, Yunanistan ile 24 Haziran 1936’da yaptı. Beyoğlu Halkevi Salonu’nda yapılan maçı, Türkiye 49-12 kazandı.
İlk resmi maçını ise 1936’da Berlin’de düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda Şili ile oynayan milliler, 7 Ağustos 1936’da yapılan karşılaşmada rakibine 30-16 yenildi. (SPOR SERVİSİ)


Tanjeviç ile 92 maçta 48 galibiyet

(A) Milli Erkek Basketbol Takımı Başantrenörü Bogdan Tanjeviç, bugün Belçika önünde, milli takımın başında 93. maçına çıkacak. Milli takım, Sırp teknik adam döneminde bugüne dek yaptığı 92 maçın 48’sini kazanırken, 44 maçta ise salondan yenilgiyle ayrıldı.
Türk Milli Takımı ile 20 Mayıs 2004’de resmi sözleşme imzalayan Tanjeviç, 15. Akdeniz Oyunları ve 34. Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri, 15. Dünya Basketbol Şampiyonası ve 35. Avrupa Basketbol Şampiyonası Finalleri’nde milli takımın başında görev yaptı.
Resmi maçlar
(A) Milli Takım, Bogdan Tanjeviç döneminde yaptığı 31 resmi maçta 17 galibiyet, 14 yenilgi aldı. Tanjeviç yönetiminde 34. Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçlarında milli takım, yaptığı 6 maçta 6 galibiyet alarak, finallere katılmayı hak kazandı.
İspanya’da yapılan 15. Akdeniz Oyunları’nda ise milliler, 5 maçta 2 galibiyet, 3 yenilgi alarak 4. oldu.
Türkiye, Tanjeviç ile katıldığı 34. Avrupa Basketbol Şampiyonası finallerinde başarılı olamadı. Milliler, Sırbistan-Karadağ’da yapılan şampiyonada yaptığı 4 maçta 1 galibiyet, 3 yenilgi aldı.
15. Dünya Şampiyonası’nda da Tanjeviç yönetiminde mücadele eden milliler, 9 maçta 6 galibiyet, 3 yenilgi alıp, Dünya 6. olarak başarılı bir sonuca imza attı. Tanjeviç yönetimindeki milliler son olarak İspanya’da geçen yıl 35. Avrupa Şampiyonası finallerinde yaptığı 6 maçta 1 galibiyet, 5 yenilgi aldı. Milliler, şampiyonayı 12. sırada tamamladı.
(A) Milli Takım, 2009 Avrupa Şampiyonası eleme grubunda ise ilk maçında Ukrayna’yı yenerek, grup maçlarına galibiyetle başladı. (SPOR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

‘3 büyükler’ geriledi

SONRAKİ HABER

Çavuşoğlu: ABD'de FETÖ tutuklamaları başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa