11 Eylül 2008 00:00

Muhsin Ertuğrul ekimde açılacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, İstanbul'a yeni tiyatro sahneleri kazandırmak, mevcut sahneleri yenilemek ve 2008-2009 sezonunda İstanbulluların karşısına yeni projelerle çıkmak için sürdürdüğü çalışmalarını bir basın toplantısı düzenleyerek duyurdu.

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, İstanbul'a yeni tiyatro sahneleri kazandırmak, mevcut sahneleri yenilemek ve 2008-2009 sezonunda İstanbulluların karşısına yeni projelerle çıkmak için sürdürdüğü çalışmalarını bir basın toplantısı düzenleyerek duyurdu.
Harbiye'de bulunan Cemal Reşit Rey Konser Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısına, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya ve Kadir Topbaş'ın sanat danışmanı tiyatrocu Kenan Işık katıldı. Basın toplantısında ilk sözü alan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2010 yılında İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olacağını hatırlatarak bütün çabalarının bu yönlü olduğunun altını çizdi.
Kısa sürede kültür sanat alanında çok yol aldıklarını belirten Topbaş ama aldıkları bu mesafeyi İstanbul'un nüfusuyla kıyasladıklarında daha çok geride olduklarını ve çok yol kat etmeleri gerektiğini ifade etti. Kongre Vadisi projesine de değinen Topbaş, bu projeye 207 milyon YTL'lik bir yatırım yaptıklarını bunun sonucunda da Muhsin Ertuğrul Sahnesinin eskisinden daha profesyonel bir şekilde hizmete açılacağını iddia etti. Muhsin Ertuğrul Sahnesinin 29 Ekim 2009'da ilk gösterisini yapacağını söyleyen Topbaş, tiyatro severleri Ocak ayı içerisinde biletlerini almaya davet etti. Kadir Topbaş, Cumhuriyet tarihinin en önemli sanat binası projesi diye nitelendirdiği Beyoğlu Sahnesi Mimari Proje Yarışması'nın sonuçlandığını, dereceye giren projenin, 2010 yılında açılmak üzere 600 seyirci kapasiteli büyük bir kompleksin çalışmalarının devam ettiğini belirtti.
Bu projeyle Türkiye'de bir ilke imza attıklarını vurgulayan Topbaş, ilk kez bir proje değerlendirmesinde jürinin sadece mimarlardan ve teknik heyetten oluşmadığını, içinde sanat insanlarının da olduğunu hatırlattı. Ve bunun diğer illere de örnek olmasını dileyen Topbaş, bir diğer "ilk" diye nitelendirilebilecek projelerinin de çocuk tiyatroları olduğunu ifade etti. Gerçek ölçekleriyle, amacına uygun çocuk tiyatroları inşa ettiklerini açıklayan Topbaş, "artık 10 yaşında ki çocuklar ayakları yere değecek şekilde oturabilecekleri koltuklarda tiyatro oyunu izleyebilecekler" dedi.
Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya ise konuşmasında yenilenen tiyatro binalarına değinerek "doğru sahneler" yaptıklarını ve doğru yolda olduklarını ifade etti. 16 Eylül'de Şehir Tiyatrolarının repertuarlarını açıklanacağını belirten Alkaya uluslar arası ortak projeler üstüne çalıştıklarını da belirtti. Orhan Alkaya, önce, Lefkoşa Türk Tiyatrosuyla birlikte çalışacaklarını daha sonra ise Danimarka, Sırbistan, Slovenya ile birlikte "Mucize" adlı bir çocuk oyunu sahneleyeceklerini belirtti.
Basın toplantısı Kadir Topbaş'ın "Beyoğlu Sahnesi" projesi kapsamında ilk üç dereceye giren genç mimarların projesinin maket tanıtımıyla son buldu. (İstanbul/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

İstanbul Modern'de iki sergi birden açılacak

SONRAKİ HABER

Nijerya'da göçün sebebi yoksulluk ve işsizlik

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa