Aynı yerde aynı saatte....

Darbe Karşıtı Platform Platform üyeleri, 12 Eylül 1980 tarihinde sabah 04.00’de darbe bildirisinin okunduğu TRT Ankara Radyo Evi önünde bir araya gelerek, darbecilere “Sizi artık istemiyoruz! Ve sizden kurtulacağız” diyerek seslendiler.


Darbe Karşıtı Platform Platform üyeleri, 12 Eylül 1980 tarihinde sabah 04.00’de darbe bildirisinin okunduğu TRT Ankara Radyo Evi önünde bir araya gelerek, darbecilere “Sizi artık istemiyoruz! Ve sizden kurtulacağız” diyerek seslendiler.
11 Eylül’ü 12 Eylül’e bağlayan gece tanklar ve tüfekler Ankara Radyo Evi’ne dönmüştü. General Kenan Evren 12 Eylül sabahı 04:00’da kuşatılan Radyo Evinden 1 No’lu Sıkıyönetim Bildirisi’ni okumuş, politik ve toplumsal etkileri bugün hala süren sendikaların, demokratik kitle örgütlerinin kapatıldığı, binlerce kişinin tutuklandığı, birçok idam ve infazın gerçekleştirildiği karanlık bir süreç başlamıştı.
28 yıl sonra ilk kez
Darbe Karşıtı Platform 28 yıl sonra ilk kez, darbenin ilan edildiği dakikalarda Ankara Radyo Evi önünde darbeyi protesto etti. “12 Eylül darbecilerini yargılayalım” yazılı pankart açarak, Ankara Eğitim Sen 1 No’lu Şube önünde gece 03.30 sularında toplanan Darbe Karşıtı Platform bileşenleri, hep bir ağızdan “Gün doğdu” marşını söyleyerek, meşalelerle Sıhhiye’deki TRT Ankara Radyosu önüne yürüdü. 12 Eylül darbesinin ilan edildiği saatlerde, gece 04.00’de Radyo Evi’nin önünde olan platform üyeleri, ilk kez darbe saatinde, darbenin ilan edildiği yerde, 12 Eylül darbesini protesto etti. Geçtiğimiz yıl akşam saatlerinde yapılan protestoda mumlarla “Erdal Eren” yazan platform bileşenleri, bu yıl da 12 Eylül döneminde idam edilen Necdet Adalı’nın ismini yazdı.
‘Darbecilerden kurtulacağız’
Eylemde platform adına açıklamayı, Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu yaptı.
Sümbüloğlu, yaptıkları eylemi 12 Eylül’de katledilenler adına Erdal Eren, Veysel Güney ve Necdet Adalı anısına gerçekleştirdiklerini belirtti. 12 Eylül 1980’de saat 04.00’te Türkiye’nin, tarihinde yaşadığı en büyük karanlık çağına girdiğini söyleyen Sümbüloğlu, “Namluların gölgesinde bir gelecek, tank paletlerinin dişlileri arasında ezilen bir ülke, sayfalarından emekçilerin ve halkların kanının sızdığı bir lanetli tarih, yarınımıza uzanan kirli eller istemiyoruz” dedi. Sümbüloğlu, darbecilere “Sizi artık istemiyoruz! Ve sizden kurtulacağız” diye seslendi. Etkinlik Necdet Adalı anısına okunan şiirler ve Mamak Türküsü’nün söylenmesiyle sona erdi. (Ankara/EVRENSEL)

‘ABD halklara hesap verecek’

12 Eylül’’ün en büyük destekçisi ABD emperyalizmi Büyükelçilik önüne bırakılan “Dünya halklarına karşı suçlusunuz. Hesap vereceksiniz” yazılı siyah çelenkle protesto edildi.
Darbe Karşıtı Platformun çağrısı ile dün Yüksel Caddesi’nde bir araya gelen kitle örgütleri ve siyasi partiler 12 Eylül darbesinin en büyük destekçisi ABD’yi protesto etmek için ABD Büyükelçiliğine yürüdüler. Deniz Gezmiş, Mahir Çayan ve İbrahim Kaypakkaya’nın resimlerinin olduğu pankartta “Onlar bizim çocuklarımız, halkımızın yiğit evlatları” yazarken, “Darbeciler kimin çocukları?” yazılı bir diğer pankartta darbenin ertesi günü dönemin ABD Başkanı Jimmy Carter’ın darbe için “Bizim çocuklar yaptı” şeklindeki açıklamasına gönderme yapılması dikkatleri çekti.
Yürüyüş boyunca alkış ve sloganlarla ABD’nin, darbecilerin ve destekçileri protesto edildi.
‘Darbe planları ABD’de yapıldı’
Büyükelçilik karşısında ortak açıklamayı Devrimci 78’liler Federasyonu Başkanı Ruşen Sümbüloğlu yaptı. BütünDarbe hazırlıklarının önce Pentagon’da, CIA ve NATO merkezlerinde ele alındığını kaydeden Sümbüloğlu, 1 Mayıs 1977, Malatya, Kahramanmaraş, Çorum, Balgat, İstanbul Üniversitesi, Bahçelievler ve daha birçok yerde katliamların bu planın bir parçası olarak hayata geçirildiğine dikkat çekti. Eyleme gelirken, Batıkent’te 3 Halkevi üyesinin gözaltına alınması da protesto edildi.
Silahlı saldırıyı ‘polis’ mi yaptı?
Öte yandan, eylemin ardından dağılan kitlenin arasına giren 3 kişinin gruba sözlü tacizde bulunması üzerine tartışma yaşandı. Sözkonusu kişilerin belinde silah olduğunun görülmesi üzerine gerginlik yaşandı. Bu sırada tacizde bulunanlardan biri silahını çekerek havaya ateş açarken, çıkan arbedede Halkevi üyesi Zafer Algül gözaltına alındı. Platform temsilcilerinin saldırganın kim olduğu sorusuna polislerden çelişkili yanıt geldi. Bir polis amirinin “onlar polis” demesine karşın, başka bir polis amiri de “darp edilen vatandaş, kendisini korumak için havaya ateş açtı” açıklaması yaptı. (Ankara/EVRENSEL)
Cem Gurbetoğlu
www.evrensel.net