16 Eylül 2008 04:00

Çay kurudu, barajı kaplıca ile mi dolduracaklar?

İlya Çayı’nın kuruması ile Allianoi antik kentini yok edecek Yortanlı Barajı’nı dolduracak su bulamayan yetkililerin antik kentin kaplıca sularını kanallarla İlya Çayı’na yönlendirmesi, “barajı kaplıca suları ile mi doldurmayı düşünüyorlar” sorularına neden oldu

Paylaş

İlya Çayı’nın kuruması ile Allianoi antik kentini yok edecek Yortanlı Barajı’nı dolduracak su bulamayan yetkililerin antik kentin kaplıca sularını kanallarla İlya Çayı’na yönlendirmesi, “barajı kaplıca suları ile mi doldurmayı düşünüyorlar” sorularına neden oldu.
Bergama yakınlarındaki 1800 yıllık antik sağlık yurdu ve kaplıca olan Allianoi’nin sıcak sularının kepçelerle açılan bir kanalla İlya Çayı’na boşaltılması ile ilgili geçtiğimiz günlerde keşif yapıldı. İlk olarak gazetemiz tarafından “Allainoi’yi adım adım gömüyorlar” manşeti ile duyurulan haberin ardından antik kentin korunmasına yönelik vatandaşlar tarafından açılan dava üzerinden bilirkişi incelemesi yapıldı. Allianoi Girişim Grubu üyeleri ve hukukçuların katıldığı keşifte, antik kentte yapılan tahribat tutanaklara geçirildi. Keşifte Allianoi’yi sular altında bırakacak olan Yortanlı Barajı’nı doldurması beklenen İlya Çayı’nın kuruduğu dikkat çekti.
Mahkeme heyeti ile gerçekleştirilen keşifte, dere yatağında kepçeyle yapılmış olan tahribat, büyük ve küçük havuzlardaki suların durumu incelendi. Yargıç, ören yeri bekçisine suyun çekilmesi için kazılan kanalın ne ile kazıldığı sorusunu yöneltirken, bekçinin “Kepçeyle kazıldı” yanıtı da tutanaklara geçirildi. Büyük ve küçük havuzlarda bulunan sıcak kaplıca sularının ve kapalı kaplıca alanında oluşan su buharının yerinde yellerin estiğini gözlemleyen heyet, kaplıca havuzlarının soğuk su ile dolduğunu gözlemledi. Sıcak suyu havuzlara taşıyan boru kepçeyle parçalanarak suların havuza akması engellenirken, sıcak kaplıca suları ise dışarıda dere yatağına yönlendirilmiş, dereye akıyordu. Allianoi Girişim Grubu Sözcüsü Alime Mitap, keşifle ilgili gözlemlerini “İlya Çayı’nda kaplıca suyu akıyor, anlaşılan DSİ, çay kuruduğu için kaplıca suyu ile barajı doldurmak istiyor”sözleri ile anlattı. (İzmir/EVRENSEL)
Özer Akdemir
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Kırklareli’nde çeşmelerden kokulu sarı su aktı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu: Mansur Yavaş Ankara'yı alacak, sindiremiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa