Minikler okul yerine şantiyeye gidiyorlar

Fatih’te bir ilköğretim okulunda yapılan deprem güçlendirme çalışmasının bir türlü bitirilememesi, yüzlerce öğrenciyi mağdur etti


Fatih’te bir ilköğretim okulunda yapılan deprem güçlendirme çalışmasının bir türlü bitirilememesi, yüzlerce öğrenciyi mağdur etti. Okullar açılalı 2 hafta olmasına rağmen çocuklarının eğitime başlayamamasına tepki gösteren veliler, her pazartesi “okul açılır” umuduyla çocuklarıyla okula geliyor. Fakat okulda yapılan törenin ardından evlerine gitmek zorunda kalıyorlar.
Çapa Gazi İlköğretim Okulunda eğitim gören öğrenciler, okulların açılmasıyla birlikte kötü bir sürprizle karşılaştı. Okulları geçtiğimiz eğitim-öğretim döneminin ortasında deprem güçlendirme çalışması için tadilata alınan öğrenciler, bu sene büyük bir heyecanla yeni okullarına kavuşacaklarını sandı. Ancak okulların ilk haftası okul açılmazken, velilere çalışmaların bir hafta içinde biteceği sözü verildi. 8 Eylülde ise okulların açılmasıyla birlikte yüzlerce öğrenci okula geldi. Nisan ayından bu yana çalışmaların bitmemiş olmasına anlam veremeyen veliler, “Pazartesi günü okul kesin açılacak” sözünü alarak evlerinin yolunu tuttu. Ancak bir hafta sonra da durum değişmemişti.
Okul hâlâ inşaat halinde
Okula gelen veliler ve önlüklü öğrenciler, karşılarında kapıları takılmamış tuvaletler, kırılmış dolaplar, elektrik hattı çekilmemiş sınıflar ve devam eden bir inşaat buldu. İki haftadır yaşanan kargaşaya ve aksaklığa sabreden velilerin sabrı da taştı. Veliler, çalışmaların ne aşamada olduğunu görmek ve okulu gezmek istedi. Okula müteahhitle tartışarak giren veliler, gördükleri manzara karşısında şok oldu. Kapıları olmayan tuvaletler ve su basmış koridorları gören veliler, “Çocuklarımız burada mı okuyacak? Eski hali daha iyiydi” diye konuştu.
Bu koşullarda eğitim yapılamaz
Eğitim Sen 8 No’lu Şube Başkanı Hatun İldemir, okulun 26 Ağustos tarihinde açılması gerekirken hâlâ açılmamış olmasına tepki göstererek, “1 Eylülde okula gelin, okulun eğitim-öğretime açılacağını söylediler. Okula girmek bile tehlikeli ve yasak iken, çocuklar buraya alındı. Öğretmenler olarak biz burada eğitim yapamayacağımızı dile getirdik” dedi. “Çocuklar okula mı inşaata mı gelecek? Çocukların psikolojileri daha başlarken bozuldu” diyen İldemir, diğerleri ders yaparken bu çocukların eve gönderilmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.
Veli Ayşe Yüce de “Açıkçası o faturayı da biz ödemek istemiyoruz. Çocukların psikolojileri bozuldu. Derslerden kalıyorlar” diyerek tepkisini dile getirdi.
‘Hesabını kim verecek?’
İmza kampanyası başlattıklarını söyleyen veli Hülya Demir, okulun açılmasının gecikmesinden dolayı valiliğe ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe vereceklerini belirtti. “Öğrencilerimizin eğitime ne zaman başlayacağı dahi belli değil. İki haftadır pazartesi günleri okula geliyoruz törenimizi yapıyoruz ve evlerimize dağılıyoruz” diyen Demir, bu gecikmenin hesabını kimin vereceğini sordu. Oğlu Göktu’yu anaokuluna yazdıran ve her pazartesi eğitime başlar umudu ile okula gelen Sırrı Varal, “Milli Eğitim ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün bu işle bu kadar çok ilgilendiğini düşünmüyorum. Her pazartesi oğlumu okula getiriyorum ve ağlayarak götürüyorum” dedi.
Okullarını istiyorlar
Okula başlayamamanın üzüntüsünü yaşayan ve yaşıtları gibi ders yapamayan öğrenciler, okul bahçesinde oyunlar oynadı. Bazı öğrenciler tatilin dolaylı olarak uzamasına sevinirken, bazıları da artık okulu ve öğretmenlerini özlediklerini söyledi. Her gün okula heyecanla geldiğini söyleyen 5. sınıf öğrencisi İlayda İlter, iki haftadır eğitim göremediği için üzgün. İlter, arkadaşları gibi okula başlayacağı günü dört gözle beklediğini ifade etti. Üçüncü sınıfa giden Özge Güngördü, “Sadece okuluma bir an önce gelmek ve öğretmenlerime kavuşmak istiyorum” dedi.
Bu arada, Okul Müdürü İsmail Birol, veliler ve öğrencileri bahçede toplayarak aksaklığın nedenini anlattı. (İstanbul/EVRENSEL)
Sevim Kahraman
www.evrensel.net