Taraftarlar sahipleri dize getirdi

İngiltere Premier Ligi’nin köklü takımlarından Newcastle United, sezonun başlamasıyla birlikte kaynamaya başladı. Taraftarlar artık sorunlar karşısında susup beklemek yerine güçlerini kullanıyorlar


İngiltere Premier Ligi’nin köklü takımlarından Newcastle United, sezonun başlamasıyla birlikte kaynamaya başladı. Taraftarlar artık sorunlar karşısında susup beklemek yerine güçlerini kullanıyorlar. Büyük paralarla kulüpleri satın alanlar, keyiflerince davranamıyorlar. Taraftarın kulüpte ne denli söz sahibi olduğu, Newcastle örneğinde ortaya çıktı. Taraftarlar boykot ve kulübü abluka altına almak gibi eylemlerle protestolara başlarken, kulübün sahibi Mike Ashley basının karşısına geçip 2 yıl önce 135 milyon sterline satın aldığı kulübü satılığa çıkardığını açıkladı.
Keegan gitti sabır taştı
Bir dönemlerin efsane futbolcusu Kevin Keegan, yıllar önce oynadığı ve teknik direktörlüğünü yaptığı Newcastle United’a geçtiğimiz ocak ayında geri dönmüştü. 8 ay boyunca transfer ve futbolcularla ilgili konularda yönetimle anlaşmaya çalıştı. Irkçı ve saldırgan davranışları nedeniyle 3 ay hapis yatan Joey Barton’ı bile takımda tutmak zorunda kalan Keegan, yeni oyuncuların alınması bir yana elindekilerin gitmesini engelleyememekten rahatsızdı. Kulübün sahibi Mike Ashley ve Futbol Direktörü Denis Wise, her şeye müdahale ediyorlardı. Keegan geçtiğimiz hafta istifa etti ve protestolar başladı.
Ülkenin en büyük 3. stadı olan St. James’i her maçta en az 50 bin kişiyle dolduran Newcastle United taraftarları, günlerdir St. James Stadı’nın çevresinde nöbet tutuyorlar. Stadın çevresinde bekleyen binlerce taraftar, Ashley ve Wise’ın derhal gitmesini talep ettiler. Cumartesi günü oynanan Hull City maçını boykot ve protesto eden taraftarlar, “Kim bu kulübü satın alırsa alsın, bilmeli ki bizim harcadığımız paralarla ayakta dururlar” diyerek müdahale ettiler. Binlerce taraftarın protestosu, Hull maçında doruğa çıktı ve ne Ashley ne de Wise sahaya girebildiler. Ertesi gün ise kulübün satılığa çıkarıldığı açıklandı.
Liverpool‘da da taraftarın sabrı taşıyor
İki yıl önce Amerikalılar tarafından satın alınan Liverpool‘da ise rekor düzeyde ödenen paranın yanı sıra yeni ve daha büyük bir saha yapma sözü verilmesine rağmen bir hareket yok. İki ortak Tom Hicks ve George Gillett‘in, bu yıl başlanacağına söz verdikleri yeni stadın yapımına, para sorunundan dolayı başlanamayacağını açıklaması, taraftarı sokağa döktü. Önceki gün ezeli rakibi Manchester United ile yaptığı karşılaşma öncesi toplanan binlerce taraftar, maçı seyretmeye gelen George Gillett’e, “Ya sözünü tut ya da çek git” mesajı verdi. Liverpool’un 2-1 kazandığı maçtan sonra Anfield Stadı önünde toplanan taraftarlar, sözlerin tutulmaması karşısında eylemlerini artıracaklarını açıkladılar.
Kulübün efsane teknik direktörlerinden olan ve 1959’da, ikinci ligden devraldığı kulübü birinci ligde şampiyonluklara taşıyan ve 1974’e kadar takımın başında olan Bill Shankly’nin adını alan “Bill Shankly Ruhu” adlı grubun yaptığı açıklamada, “İlk görev Liverpool’un sahiplerini defetmektir ve sonrasına da el koyacağız” denildi.
Öte yandan onbinlerce Liverpool taraftarının kulübü satın alma çabaları devam ediyor. Eski futbolcu ve yöneticilerinin de aralarında olduğu “Paylaş Liverpool Kulübünü” oluşumu yaptığı açıklamada, 450 milyon sterlin olan kulüp değerine ulaşmaya az kaldığı ve bunun temin edilmesi durumunda, Liverpool’un Premier Lig’de taraftarın satın aldığı ilk kulüp olacağını duyurdu. “Paylaş Liverpool Klübünü“ de “Bill Shankly Ruhu“ ile ortak hareket ediyor. (Londra/EVRENSEL)
Arif Bektaş
www.evrensel.net