Acaristanbul’da Başbakan’ın sözü nerede kaldı?

Acaristanbul villaları için yeniden ruhsat verilmesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Ruhsatı veren Beykoz Belediyesi mahkeme kararlarını gösterse de, mahkemeye itiraz edilmemesi akıllarda soru işaretlerine neden oluyor.


Acaristanbul villaları için yeniden ruhsat verilmesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. Ruhsatı veren Beykoz Belediyesi mahkeme kararlarını gösterse de, mahkemeye itiraz edilmemesi akıllarda soru işaretlerine neden oluyor.
Mimarlar Odası İstanbul Şube Başkanı Eyüp Muhçu, gelişmeler üzerine “Belediye kanunun arkasından dolanarak bir uygulama geliştirdi, burada Danıştay’ın da kabulü ile ruhsat tamamen ortadan kalktı. Başbakan Erdoğan o dönemde ‘Yıkacağız, yapacağız’ dedi. Biz onun arkasında durulmasını istiyoruz” açıklamasını yaptı.
AKP’li Başkan Muharrem Ergül, İdare Mahkemesinin kararına dayanarak Acaristanbul’daki yapı ruhsatlarını 26 Mart 2008 tarihinde belediye olarak yenilediklerini açıklamıştı. Belediye başkanının 6 ay önce verdiği ruhsatı önceki gün açıklaması soru işaretlerini artırıyor. Acaristanbul’da yapı ruhsatlarını iptal eden, kesinleşmiş Danıştay 6. Daire kararının, alt mahkeme kararı ile ortadan kaldırılamayacağını vurgulayan Beykoz TÜKODER Şube Başkanı Aysel Can Ekşi ise “Hakimler hakkında da suç duyurusunda bulunacağız” dedi. Çevre Bakanlığı da yeni ruhsatın iptali için dava açacağını açıkladı.
Neler oldu?
Acaristanbul’la ilgili skandallar dizisi 10 Nisan 2003 tarihinde başladı.
1 Nisan 2003’te Beykoz İmar Müdürlüğü, ‘orman izni olmadığı’ için bu yapılara ruhsat verilemeyeceğini, o dönemin DSP’li Belediye Başkanı Alaaddin Köseler’e bildiriyor.
10 Nisan 2003’te İmar Müdürünün ‘olumsuz’ yazısına rağmen,Köseler, ruhsat verdi.
Aralarında TÜKODER’in de bulunduğu davacılar, Beykoz Belediyesi tarafından verilen yapı ruhsatlarının iptali için dava açtı.
9 Mart 2006’da İstanbul 3. İdare Mahkemesi, yapı ruhsatlarının hukuka aykırı olduğu kararını verdi.
Mahkemenin verdiği bu karar Danıştay tarafından oy birliğiyle onaylandı. Danıştay tarafından verilen bu iptal kararıyla yapı ruhsatları hükümsüz hale geliyor.
AKP dönemi
Belediye yönetimini AKP aldıktan sonra Beykoz Belediye Encümeni yıkım ve para cezası veriyor. Tüm bu hukuk kararlarından sonra Acaristanbul’un ruhsat alabilmesi için yasal prosedürü yeniden başlatması gerekiyor. Fakat Acarlar, Belediye Encümeninin bu kararına karşı dava açıyor. Acarların açtığı davaya belediye yönetimi hiçbir belge, bilgi yollamıyor. Belediyenin davalara katılmaması sonucu, İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Danıştay’ın kararını görmezden gelerek Belediye Encümeninin verdiği yıkım ve para cezası kararını iptal ediyor. Beykoz Belediyesi, İdare Mahkemesinin kararını temyiz için Danıştay’a yollamıyor. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net