Türkiye nükleer çöplüğe dönmesin

Mersin Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santral için 24 Eylül’de ihale yapılacak. İhale öncesi ‘Nükleer santraller ve nükleer enerjiye’ karşı her yerde eylem yapılıyor.


Mersin Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santral için 24 Eylül’de ihale yapılacak. İhale öncesi ‘Nükleer santraller ve nükleer enerjiye’ karşı her yerde eylem yapılıyor. AKP Hükümeti ise bu çığlığa karşı ‘üç maymunu’ oynamaya devam ediyor.
AKP Hükümeti’ne sesini duyurmaya çalışan Küresel Eylem Grubu (KEG) ve Barışapedal Bisiklet Topluluğu dün ihaleye katılacak 11 şirketten biri olan ENKA’nın önündeydi. Toprağa ‘rüzgargülü’ diken grup adına basın açıklaması yapan Pınar Demircan, gelişmiş ülkelerin nükleer santrallerini kapatarak alternatif kaynaklara yöneldiğine dikkat çekti. Buna rağmen Türkiye’nin nükleer çöplüğe dönüştürülmek istendiğini kaydeden Demircan, nükleerden elde edilen enerjinin doğal kaynaklardan da sağlanabileceğini vurguladı.
Ocağımıza nükleer diktiler
Dün Makine Mühendisleri Odası’nda da basın toplantısı vardı. 24 Eylül tarihinde yapılacak olan nükleer ihalenin durdurulmasını isteyen Greenpeace, SODEV, DSİP, Munzur’u Koruma Kurulu gibi kitle örgütleri ve aralarında Harun Tekin, Korhan Özyıldız, Serap Yağız da bulunduğu birçok sanatçı destek verdi.
Küresel Eylem Grubu adına konuşma yapan Moğollar’ın solisti Taner Öngür, “Bizler nükleer ihaleye karşıyız, dünyada da Türkiye’de de yeni Çernobiller istemiyoruz” dedi. Öngür, enerji ihtiyacını çözmek için sayısız alternatifin mevcut olduğu yerel ve yenilebilir enerji kaynaklarının ekonomik ve ekolojik açıdan dikkate alınması gerektiği ve enerji verimliliğinin, tasarrufun nükleer enerjinin en önemli alternatifi olduğunu vurguladı.
EPDK başkanıyla görüşme
Greenpeace’in Türkiye Genel Direktörü Uygar Özesmi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Hasan Köktaş’tan kömürlü termik santral kurulmasına lisans verilmemesini istedi. Özesmi, EPDK başkanıyla görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, küresel iklim değişikliğinin en büyük nedenlerinden birinin kömür olduğunu, Türkiye’deki kömürlü termik santrallerinde sera gazı salımlarının yüzde 30’lara vardığını belirtti.
Türkiye’deki 15 termik santralin yanı sıra 40 santralin daha yapılmasının planlandığını anlatan Özesmi, bunların 35’inin ithal kömürle çalıştırılacağını söyledi. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net