28 Eylül 2008 04:00

Okulda yoksulluk ayrımcılığı

Tekirdağ’da bir öğrenci velisi Hüseyin Çümen, öğrencilerin ailelerinin gelir ve kültür seviyelerine göre ayrılarak sınıflara konulduğu iddiasıyla Valiliğe başvurdu

Paylaş

Tekirdağ’da bir öğrenci velisi Hüseyin Çümen, öğrencilerin ailelerinin gelir ve kültür seviyelerine göre ayrılarak sınıflara konulduğu iddiasıyla Valiliğe başvurdu. Öğrenci velisi Hüseyin Çümen, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası İlköğretim Okulunda, öğrencilerin gelir ve kültür seviyelerine bakılarak ayrımcılık yapıldığını iddia etti. Kızının bu yıl 1. sınıfa başladığını, okuldaki ayrımcılık nedeniyle 1/C sınıfına konulduğunu kaydeden Çümen, şunları söyledi: “Bu ayrım tüm öğrenciler için yapılıyor. Okuldaki 3 birinci sınıftan, A ve B şubelerine, anaokulu eğitimi almış, ailelerinin gelir ve kültür seviyesi yüksek öğrenciler yerleştirildi. C şubesine ise ailelerinin yarısından fazlasının gelir ve eğitim seviyesi düşük, hatta okuma yazması olmayan anne ve babaların çocukları yerleştirilerek büyük bir ayrımcılık yapıldı. Öğrenciler ailelerinin gelir ve kültür düzeyine göre sınıflara yerleştiriliyor.”
Çümen, okul yöneticileri ve Milli Eğitim Müdürlüğü hakkında, Valiliğe şikayette bulunduğunu ifade ederek, “‘Bu uygulamanın düzeltilmesi, hatta hiç yapılmaması için okula verdiğim dilekçede gördüklerimi anlattım. Ancak okul müdürü bana, (Beğenmiyorsanız çocuğunuzu başka okula verebilirsiniz) dedi. Ben de bunun üzerine Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe yazmaya karar verdim” diye konuştu.
Daha sonra durumu, İl Milli Eğitim Müdürlüğüne dilekçe yazarak bildirdiğini anlatan Çümen, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri ile Müdür Yardımcılarına gittiğini, ancak mağduriyetine çözüm bulunamadığını kaydetti.
Çümen, son olarak Valilik makamına dilekçe yazdığını sözlerine ekledi.
‘İnceleme başlatıldı’
Tekirdağ Valisi Aydın Nezih Doğan ise velinin başvurusu üzerine konuyla ilgili inceleme başlattığını söyledi. Okullarda böyle bir ayrım yapıldığına inanmadığını belirten Doğan, “Konuyla ilgili bir müfettiş görevlendirdik. Yapılacak incelemenin ardından sonucu göreceğiz” dedi. Tekirdağ Milli Eğitim Müdürü Üner Dilek de konuyla ilgili müfettiş görevlendirdiğini ve soruşturma başlattıklarını kaydetti.(Tekirdağ EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Vakit’e ‘yalan haber’ tepkisi

SONRAKİ HABER

"Ucuz et"e zam geldi, yarım kilo kıyma 19,50 TL oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa