02 Ekim 2008 04:00

TOKİ mağdurları 2 yıldır ev bekliyor

TOKİ mağdur etmeye devam ediyor. Kars’ta evlerini bekleyenler inşaata taşınmak zorunda kaldı

Paylaş

Kars’ın Sarıkamış İlçesi’nde Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 2004 yılında yapımına başlanan ve 2006 yılında bitirileceği açıklanan 256 konutun anahtar tesliminin halen yapılmaması, konut bekleyenleri mağdur etti. Bazı vatandaşlar kendi imkanlarıyla daireleri tamamlayarak konutlara taşınmaya başladı.
2004 yılında Sarıkamış İlçe girişinde TOKİ tarafından yapımına başlanan 256 konutun 400 takvim gününde teslim edileceği taahhüt edildi.
Konutların tamamı satılırken, ev sahiplerine 2006 yılında evlerine taşınacakları vaat edildi. Ancak konutlar söz verilen tarihte sahiplerine teslim edilmedi.
Bunun üzerine bir araya gelen ev sahipleri Başbakanlık ve TOKİ Başkanlığı’na dilekçe yazdı. Bunun üzerine TOKİ yetkilileri, konutların bir yıl sonra teslim edileceğini duyurdu. Geçen yıl evlerinin teslim edilmesini bekleyen konut sahipleri, eksikliklerin 2008 yılında tamamlanarak evlere gireceklerine dair müteahhitten söz aldı. Ancak verilen sözlerin hiçbiri yerine getirilmedi.
Anahtar verilmedi
inşaata taşındılar
Bu yıl içerisinde evlerinin anahtar teslimini bekleyen vatandaşların beklentisi yine gerçekleşmedi. İnşaatın devam ettiğini gören bazı ev sahipleri kendi imkanlarıyla evlerindeki eksiklikleri tamamlayarak konutlarına taşındı. Kapılardan pencerelere, tavandan mutfağa kadar bir çok eksiğin bulunduğu konutlarına giren vatandaşlardan bazıları, “Evlerimizi oturulacak hale getirmek için cebimizden çok para harcadık. İki yıl önce teslim edilmesi gerekiyordu. Hala eksikleri giderilemedi” dedi.
Konut sahiplerinden bazılarının TOKİ aleyhine dava açmaya hazırlandığını belirten ve ismini vermek istemeyen bir vatandaş, şunları dile getirdi: “Sadece bir evim olsun diye TOKİ’den daire aldım. Keşke almaz olsaydım.
Yıllar önce teslim edilmesi gereken daireler hala bitirilemedi. Evine girmek isteyen cebinden 10 bin YTL harcayacak. Banyodan tuvalete, kapıdan pencereye, tavandan mutfağa kadar her tarafta sorun var. Ama TOKİ’de muhatap bulamıyoruz. TOKİ’yi mahkemeye vereceğiz.” (Kars/DİHA)
Oktay Candemir
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

20 parti kapatıldı sorunlar çözülmedi

SONRAKİ HABER

Pentagon, Trump'ın IŞİD açıklamasını doğrulamadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa