Bayramı hastane bahçesinde geçirdiler

Birçok kişi, ailesi ve yakınları ile hasret giderirken İbiş ailesi bayramda hastane bahçesinde kurduğu çadırdaydı


Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde şifa bekleyen hastaların yakınları bayrama hastane bahçesinde girdi. Özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelen ve şifa arayan hastaların yakınları bayramda hastane bahçesinde kendi imkanları ile kurdukları çadırlarda ve halı üzerlerinde konaklayarak bayramlaştı.
Beyin kanaması geçiren babasının iyileşmesini bekleyen Muhammet İbiş ve annesi ise 16 gündür hastane bahçesinde yaşamaya çalıştıklarını söyledi. Yağmur ve soğukta, binası yapılmış ancak faaliyette olmayan misafirhanenin karşına kurdukları çadırda kalan İbiş ailesi yemeklerini de burada yapıyorlar.
Ramazan Bayramı nedeniyle birçok kişi ailelerinin yanına gidip hasret giderirken bazı vatandaşlar ise bayramı hastane bahçesinde karşıladılar. ÇÜ Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde hastalarına şifa bekleyen vatandaşlar ise bayrama, soğuk ve yağmurla girdiler. Bayram nedeniyle ziyaretçi sayısının artması ile birlikte hastane bahçesinde hastalarını ziyarete gelen vatandaşlar konaklama telaşına düştüler. Çoğu Adana dışından gelen vatandaşlar, hastane bahçesinde kendi imkanları ile konaklayıp soğuktan korunmaya çalışıyorlar. Yaklaşan kış ayları nedeniyle yağan yağmura ve soğuk havaya rağmen hastane bahçesinden ayrılmayan vatandaşlar, binası yapılmasına rağmen aktif olmayan misafirhanenin karşısında kurdukları çadırlarda yaşıyorlar.
Havaya göre yer değiştiriyorlar
Babası beyin kanaması geçiren Muhammet İbiş, 16 gündür Balcalı Tıp Fakültesi’nde şifa aradıklarını söyledi. Bayramın kendisi için çok fazla anlamı olmadığını ifade eden İbiş, kendisine en iyi bayram hediyesinin babasının iyileşmesi olduğunu belirtti. 16 gündür hastane bahçesinde babasının iyileşmesini beklediğini aktaran İbiş, kurdukları çadırda hayatlarını idame ettirmeye çalıştıklarını dile getirdi. Kamış ve naylondan yaptıkları çadırda soğuktan korunmaya çalıştıklarını anlatan İbiş, yağmur yağdığında ise ıssız olan kapalı otoparka sığınmak zorunda kaldıklarını söyledi. Hastanede misafirhane olmasına rağmen aktif olmadığının altını çizen İbiş, “Orada kalabilseydik en azından soğuktan bu kadar etkilenmezdik. Yağmur yağdığında korunmak için bütün eşyalarımızla oradan oraya taşınmak zorunda kalıyoruz. Bu kadar büyük hastane yapmışlar keşke küçücük misafirhaneyi de açabilseydiler” diye konuştu.
Anne İbiş ise soğuk ve yağmurlu hava nedeniyle hasta olmuş. Birkaç gün önce acilde tedavi olmak zorunda kaldığını ifade eden Anne İbiş, “Şifa beklerken hasta olduk. Durumumuz ortada havaya göre yerimizi değiştiriyoruz. Kurduğumuz çadırda korunmaya çalışıyoruz. Ama fayda etmiyor. Bayrama buruk girdik babamız hasta diye. Ama burada yaşadığımız zorluklar burukluğumuzu büyüttü” dedi. (Adana/EVRENSEL)

Misafirhane var ama…
ÇÜ Balcalı Tıp Fakültesi’nde yıllardan beri hasta yakınlarının hastane bahçesinde çektikleri çile birçok haber konusu oldu. Hastane yönetimi bütün bu uyarılar sonrasında bir misafirhane yaptı. Yapılan misafirhane binası tamamlanırken hasta yakınlarının kullanımına bir türlü açılmadı. Hasta yakınları ise bu misafirhane karşısına kurdukları çadırlarda ya da evlerinden getirdikleri halılar üzerinde soğuk sıcak, gece gündüz demeden hastalarından gelecek iyi haberi bekliyorlar. Misafirhane binası karşısında zor şartlarda bekleyen hasta yakınlarının durumu, AKP Hükümeti’nin sağlık alanındaki sorunların ortadan kalktığı yalanına karşı bir yanıt niteliğinde.
Cumali Akkaş
www.evrensel.net