08 Ekim 2008 04:00

Üniversiteli köylüler

Tokat’ın köylerinde, üniversite bitirmiş ancak iş bulamadığı için köy yaşamından kopamamış gençler sorunlarının çözülmesini istiyor. Mesleklerini yapmak istediklerini söyleyen gençler, 4 yıl üniversite okumalarının hiçbir işe yaramamasından yakınıyor

Paylaş

Tokat’ın köylerinde, üniversite bitirmiş ancak iş bulamadığı için köy yaşamından kopamamış gençler sorunlarının çözülmesini istiyor. Mesleklerini yapmak istediklerini söyleyen gençler, 4 yıl üniversite okumalarının hiçbir işe yaramamasından yakınıyor.
Sevgi Arslan (Kocacık): Erzincan Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nden mezunum. Tam beş yıl oldu okulu bitireli ve 5 yıldır işsizim. Bir süre ücretli öğretmenlik yaptım. Zaman zaman dershanelerde çalıştım. Ama biliyorsunuz buralardaki sömürü çarkını. Evliyim. 4 yıllık üniversite mezunuyum, üstelik de bu ülkede her zaman eksikliği hissedilen bir meslek sahibiyim. Ama olmuyor. Mesleğini yapamamak, eve bağlı kalmak insanı gerçekten çok üzüyor.
Sevda Arslan (Kocacık): Tokat GOP Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü’nü bitirdim. Ben de kardeşim gibi uzun süre önce mezun oldum. Ücretli öğretmenlik de yaptım. Şu an bir dershanede çalışıyorum. Mesleğim dışında değişik işlere de başvurdum. Fakat giremedim. Torpil falan… Geleceğimi göremiyorum. Dershanede çalışmak çok zor. Çalışma şartları bir yandan, bir yandan iş güvencenin olmaması, sigorta sorunu vesaire... İster istemez köyden kopamıyorsunuz. Bir nevi sığınak gibi. Bu ülkenin durumu böyle ne kadar gider bilemiyorum.
Engin Arslan (Kocacık): Tokat GOP Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Edebiyat Bölümü mezunuyum. 5 yıldır işsizim. Ben ücretli öğretmenliği ve dershanelerdeki çalışmayı iş olarak görmüyorum. Aç kalmamak için yapılan bir iş. Bir nevi karın tokluğuna çalışmak. Şu köydeyim; ne dershanelerde ne de ücretli öğretmen olarak iş bulabildim. Bir süredir tıpkı lise, ilköğretim dönemlerimde olduğu gibi tarım işleriyle uğraşıyorum. Hani tarımda para olsa okuduğum 4 yılı unutacağım, boşunaymış diyeceğim ve köyde yaşayacağım. Ama tarımda da iş yok. Ürettiğiniz tükettiğinizi karşılamıyor. Tarımda kazanmanız mümkün değil. Aracı, tefeci, düşük fiyat yetmezmiş gibi bir yandan da hava şartları belinizi büküyor. Şehirde iş bulmak da zor. Gayri safi milli hasıla yükseliyormuş. Bundan bizim payımıza ne düşüyor hiç bilmiyorum.
Sercan Karaarslan (Niksar): Açık öğretim ana sınıfı öğretmenliğinden yeni mezun oldum. Usta öğreticilik yaptım şimdiye kadar. Okulu bitirene kadar bir nevi stajyerlik... Normal bir öğretmenin yaptığı her şeyi yapıyorsunuz ama aldığınız ücret çok çok az. Okul bitirsem de önümde zor bir sınav beni bekliyor. İş arıyorum ama nafile. İşsizlik had safhada. O yüzden şimdilik köyde, ailemin yanındayım. (Tokat/EVRENSEL)
Mustafa Gökçe
ÖNCEKİ HABER

Beyaz Saray’a yine silah tekelleri oturacak

SONRAKİ HABER

Mültecilerin yaşamı beyaz perdeye yansıdı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa