08 Ekim 2008 04:00

Devlet sözünü tutmuyor

Bayrampaşa patlamasından sonra Çalışma Bakanı’ndan valiye kadar herkes yaralananlara sahip çıkılacağını söyledi ama mağdurlar ortada kaldı

Paylaş

Davutpaşa’daki patlamada zarar görenler, tüm yardım sözlerine rağmen ortada kaldılar. Mağdurlara zararlarının karşılanacağı sözünü veren devlet yetkilileri, ölenlerin yakınlarını da yaralıları da unuttular.
Kenan Mobin Veltan, Davutpaşa’daki patlamada yaralanan mağdurlardan sadece biri. Bacağının üzerine basamayan Kenan Veltan, 8 aydır bin bir güçlük çekiyor. Ancak hiçbir devlet yetkilisi kapısını çalmamış. Kendisi gidip de büyüklerinin kapısını çaldığında ise içeri dahi alınmamış. Hastanede kameralar önünde Kenan Veltan’ı ziyaret ederek yardım sözü veren Çalışma Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Valisi Muammer Güler ve Çalışma Bakanlığı İstanbul il müdürünün sözleri de kartvizitleri de buhar olup uçtu. Veltan’ın en çok üzüldüğü şey ise sakat kalması değil inandığı o ‘koca devlet’in kendisini unutması…
31 Ocak 2008 tarihinde meydana gelen patlamada, şehrin göbeğinde havai fişek imalathanesinin kaçak olarak üretim yaptığı ortaya çıktı. Bu imalathanenin patlamasıyla savaş alanına dönen Davutpaşa, günlerce konuşuldu. İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, havai fişek imalathanesinin ruhsatsız olduğunu açıkladılar. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da patlamanın olduğu binanın ruhsatsız olduğunu açıkladı. Yetkililer suçlarını ‘itiraf’ ettiler ama sorumluluğu üstlenmediler. Verilen sözler de mağdurlar da unutuldu.
Televizyonların önünde söz verdiler ama…
Birinci patlamanın ardından kaçarken ikinci bir patlama meydana geldiğini ve üzerine duvarın düştüğünü anlatan Kenan Veltan’ın, sağ kaburga kemikleri kırıldı, akciğer ve karaciğerinde iç kanama meydana geldi ve sağ bacağı birkaç yerinden kırıldı. “Vücudumun her yeri kanlar içindeydi” diyen Veltan, patlamanın ardından bölgeye gelen ambulansla hastaneye götürüldüğünü, 2 günü yoğun bakımda olmak üzere toplam 20 gün hastanede kaldığını anlattı. Hastanedeyken Çalışma Bakanı Faruk Çelik, İstanbul Valisi Muammer Güler ve çalışma bölge müdürünün kendisini ziyaret ettiğini anlatan Kenan Veltan, bir anda kendisini yıllardır televizyon haberlerinde izlediği olaylardan birinde bulduğunu söyledi. “Film gibiydi” diyen Veltan şunları söyledi: “Sayın bakanım ‘Geçmiş olsun’ diyerek, gereken her şeyin yapılacağını ve benim asla mağdur edilmeyeceğimi söyledi. Bana çok sıcak davrandı. Kendimi çok iyi hissettim. Arkasından valimiz Muammer Güler de, ‘Sen iyileşene kadar, yüzde 10 hasar kalsa bile maaş bağlanacak. Gereken her şeyi yapacağız’ diyerek, tüm televizyonların önünde bana söz verdi. Çalışma bölge müdürü de bana kartvizitini vererek, kendisinin bizzat benimle ilgileneceğini söyledi. Bir sıkıntım olduğunda da doğrudan kendisiyle görüşmemi istedi.”
Kapıda bile bekletmediler
Hastaneden çıktıktan sonra ise 4 ay kadar evde yatağa bağımlı olarak yaşadığını söyleyen Veltan, “Daha yeni yeni ayağımın üzerine basabiliyorum” dedi. 1 Ağustos’ta valiliğe giderek Davutpaşa’daki patlamada yaralanan kişilerden biri olduğunu ve Vali Muammer Güler ile görüşmek istediğini söyleyen Veltan, güvenlik görevlileri tarafından kapıda beklemesine dahi izin verilmeden kovuluyor. “Beni vali yardımcısı ile dahi görüştürmediler. ‘Boşuna bekleme, git’ dediler” diyen Veltan, üstelik önceden tembihlenmiş gibi hiç içeriye telefon açılıp bilgi bile verilmediğini söylüyor. Ertesi gün tekrar valiliğe giden Veltan, yine sonuç alamayınca validen ümidi kesmiş.
İlgisizlik karşısında şok olduğunu, televizyonların karşısında şov yapan bakanın, valinin, bölge müdürünün artık kendisini tanımadığını belirten Veltan, “Her şey laftan öte başka bir şey değilmiş. Televizyonların karşısında hastaneye gelip yardım sözleri verenler, şimdi beni ve benim gibi diğer mağdurları tanımıyorlar. Yıllarca televizyonlarda izlediklerimiz de demek ki kandırmacaymış” şeklinde konuştu.
‘Çektiklerimin suçlusu ben değilim ki’
Hiçbir gelirleri olmadığı için evinin kirasını ödemekte güçlük çektiğini belirten Veltan, ailesinin psikolojisinin de bozulduğunu söylüyor. Tedavisi devam ettiği için sakatlık raporu alamadığını belirten Veltan, “8 aydır çalışamıyorum. Bu çektiklerimin suçlusu ben değilim ki. Devletten yardım talep etmek en doğal hakkım. Ben doğru düzgün bir işte çalışana kadar yardım etsinler yeter. Zaten söz vermişlerdi. Onlar devletin en yetkili kişileri. Ailece çok zor durumdayız” dedi. Veltan, aynı atölyedeki iş arkadaşı Semra Bakkal’ın da patlamada öldüğünü ve 3 çocuğunun ortada kaldığını söyledi.
(İstanbul/EVRENSEL)

Kimse yardım etmedi
Kenan Veltan’ın eşi Vesile Veltan ise şu anda evin tüm yükünü sırtında taşıyor. Gündeliğe giderek temizlik yapan Vesile Veltan, boş zamanlarında ise evde patik, havlu, boncuk ve örme işleriyle para kazanmaya çalışıyor. “8 aydan beri bir Allah’ın kulu bize yardım etmedi” diyen Vesile Veltan, kimsenin umurunda olmadıklarını söyledi. Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç ve AKP Kadın Kolları’ndan yardım isteyen Vesile Veltan, ‘Para yardımı yapmıyoruz’ denerek geri gönderildiğini söylüyor.
Ali Şengül/Ünsal Türkoğlu
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

HUKUK KÖŞESİ

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa