11 Ekim 2008 00:00

NATO’da ‘şartlı’ uzlaşma

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bir araya gelen NATO üyesi 26 müttefikin savunma bakanları ve temsilcileri, Afganistan’da uyuşturucuya karşı mücadeleye katkı konusunda “gönüllülük esasına dayalı” bir uzlaşma sağladılar.

Paylaş

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de bir araya gelen NATO üyesi 26 müttefikin savunma bakanları ve temsilcileri, Afganistan’da uyuşturucuya karşı mücadeleye katkı konusunda “gönüllülük esasına dayalı” bir uzlaşma sağladılar.
Budapeşte toplantılarına davet edilen Afganistan Savunma Bakanı Abdurrahim Vardak, NATO’nun, Afganistan’daki uyuşturucu ticaretine karşı mücadeleye de katılması çağrısını tekrarlarken, bu talep NATO Avrupa Kuvvetleri Komutanı (SACEUR) Amerikalı General John Craddock’tan destek buldu. Craddock, Taliban’ın uyuşturucu ticaretinden her yıl 100 milyon dolar elde ettiğini, ISAF’ın bu ülkedeki uyuşturucu laboratuvarlarını imha etmesi gerektiğini iddia etti. Amerikalı general, küresel uyuşturucu üretiminin yüzde 92’sinin kaynak bulduğu Afganistan’da, bu mücadeleye askeri katkının kaçınılmaz hale geldiğini ileri sürdü.
‘Sivil can kaybı artabilir’
NATO’nun uyuşturucuya karşı mücadeleye katılmasına karşı çıkan Almanya, Portekiz, Romanya, Yunanistan, Belçika ve İtalya gibi müttefikler ise bu çerçevede sivil can kaybının artabileceği endişesini taşıyor. Ayrıca halkın büyük bir kesiminin uyuşturucu üretimi çerçevesinde gelir sağladığı, bunun engellenmesinin kırsal alanda tepkiler getireceği düşünülüyor.
NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, toplantıların ilk günkü bölümünde uzlaşma sağlanamadığını, konunun “karmaşık” olduğunu söylerken, Fransa Savunma Bakanı Herve Morin, ISAF’ın BM tarafından verilen görevi aşmaması gerektiğini, uyuşturucu üretimine ve ticaretine karşı mücadeleye katılma halinde Afgan halkının tepkilerinin çekilebileceğini, zor duruma düşüleceğini ifade etti. ISAF’a, uyuşturucu kaçakçılığına karşı mücadeleye katılımında yeşil ışık yakılabilmesi için 26 müttefikin oybirliği gerekiyor. Bu nedenle, bir “çıkmaz” oluşturan bu durumun aşılması için “sadece istekli müttefiklerin katılabileceği” bir çerçeve üzerinde durulduğu ifade ediliyor. (DIŞ HABERLER)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

NATO-BM anlaşması Rusya’yı şok etmiş

SONRAKİ HABER

Orman işçisi, kesilen ağacın altında kaldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa