18 Ekim 2008 00:00

Tayyip Erdoğan’dan slogana dava

Bursa’da ÖSS’yi protesto eden liseli öğrencilerin eyleminde Başbakan Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan KESK ve Halkevleri yöneticisi 4 kişinin yargılanmasına başlandı.

Paylaş

Bursa’da ÖSS’yi protesto eden liseli öğrencilerin eyleminde Başbakan Tayyip Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle haklarında dava açılan KESK ve Halkevleri yöneticisi 4 kişinin yargılanmasına başlandı. Yaşı küçük olan bir kişi hakkında da Çocuk Suçları Bürosu’nda işlem yapılacak. Yürüyüş sırasında Başbakan için ‘Ampül Tayyip’ dedikleri iddia edilen Halkevciler ve KESK’liler, duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yaptı.
Bursa’da, ÖSS’yi protesto etmek için Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu önünde yürüyerek eylem yapan ve Başbakan Tayyip Erdoğan’a ‘Ampül Tayyip’ dedikleri iddia edelin 5 kişi mahkemelik oldu. Başbakan Erdoğan’ın şikayeti üzerine Bursa Cumhuriyet Savcısı Necdet Pınar, eylemciler hakkında Bursa 4. Sulh Ceza Mahkemesi’ne kamu davası açtı. Betül Ö., Hasan Ö. (49), Mehmet E.B. (28), Berna Ö. (19) bugün hakim karşısına çıktı. Lise öğrencisi olduğu öğrenilen O.K. hakkında ise yaşı küçük olduğu için Çocuk Suçları Bürosu’nda işlem yapıldı.
Aralarında Eğitim Sen ve Halkevleri yöneticilerinin de bulunduğu bir grup duruşma öncesinde Adliye Sarayı önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı KESK MYK üyesi Akman Şimşek okudu.
Bir grup gencin ÖSS’ye tepki göstermek amacıyla yürüdüğünü, yürüyüş sırasında da çeşitli sloganların atıldığını belirten Şimşek; “Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün raporu doğrultusunda Başbakan mağdur olmuş ve dava açılmıştır” dedi.
Eylemciler Türk Ceza Kanunu’nun 125/1, 125/3a, 125/4 ve 53. maddeleri kapsamında ‘Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret’ suçlamasıyla ve ‘Bir kimseye onur, şeref ve saygınlığını rencide edebilecek nitelikte somut bir fiil veya olgu isnat etmek ya da yakıştırmalarda bulunmak veya sövmek suretiyle bir kimsenin onur, şeref ve saygınlığına saldırmak’ suçlamasıyla 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası istemiyle yargılanıyor. (Bursa/CİHAN)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Isparta raporu da kazaya mı uğradı?

SONRAKİ HABER

İMO Başkanı Cemal Gökçe: İstanbul’da ne evler ne de dışarısı güvenli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa