Aya insansız seyahat

Çin’den sonra Hindistan da uzaya açıldı. Hindistan’ın Ay’a gidecek insansız ilk uzay aracı fırlatıldı. Fırlatılan Çandrayaan-1 uzay aracı, ay yörüngesine yerleşecek


Çin’den sonra Hindistan da uzaya açıldı. Hindistan’ın Ay’a gidecek insansız ilk uzay aracı fırlatıldı. Fırlatılan Çandrayaan-1 uzay aracı, ay yörüngesine yerleşecek.
Satiş Dhavan Uzay Üssü’nden yapılan açıklamada, Sanskrit dilinde “Ay Gemisi” anlamına gelen Çandrayaan-1 uzay aracının, planlandığı gibi dün TSİ 03.52’de Bengal Körfezi’nin kuzeyindeki Andra-Pradeş eyaletinde, Çennay’a 90 kilometre uzaklıkta Sriharikota’da kurulu üsten fırlatıldığı belirtildi.
Çandrayaan, toplam 320 ton ağırlığında “Kutup Uydu Kalkış Aygıtı” (PSLV-C11) roketinin 12’şer tonluk 6 dilimli yan destek roketleriyle Ay’a doğru yola çıktı. Çandrayaan-1 roketi, ay modülünde, ABD ile Bulgaristan’ın da üye olduğu Avrupa Uzay Kurumu’nun geliştirdiği aygıtları ve Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) 2 harita aygıtını taşıyor.
Aracın Ay’a çok yakınlaşması, 100 km irtifada yörüngeye girmesi planlandı.
Hindistan’ın ilk Ay aracının fırlatıldığı üs Satiş Dhavan, adını, akışkanlar ve yer katmanları uzmanı büyük Hintli fizikçiden alıyor. Satiş Dhavan, 2002’de 82 yaşında öldü.
Asya’da Japonya ve Çin’le yarışan Hindistan, bu roketle bugüne dek değişik ülkelerden 29 uyduyu yörüngeye gönderdi. İsrail’in uydusunu yollaması, İran’ın protestosuna neden oldu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net