27 Ekim 2008 04:00

Para olmayınca fırsat eşitliği de olmuyor!

Bir öğrencinin daha üniversite ‘hayali’, parasızlık nedeniyle gerçekleşemedi. Üniversiteyi kazanan genç, gittiği ilde barınma masraflarını karşılayamayacağı ortaya çıkınca, kazandığı okula kaydını yaptıramadı.

Paylaş

Bir öğrencinin daha üniversite ‘hayali’, parasızlık nedeniyle gerçekleşemedi. Üniversiteyi kazanan genç, gittiği ilde barınma masraflarını karşılayamayacağı ortaya çıkınca, kazandığı okula kaydını yaptıramadı. Böylece, parasızlığın “fırsat eşitliği” söylemini geçersizleştirdiği bir kez daha ortaya çıkmış oldu.
Üniversite sınavında ek yerleştirmeyle Niğde Üniversitesi Ulukışla Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’nü kazanan 20 yaşındaki Adanalı Abdil Boyraz, devlet yurdu olmaması ve aylık 200 YTL olan özel yurdun parasını da ailesi karşılayamadığı için kaydını yaptıramadı.
Abdil Boyraz, bu yıl girdiği ÖSS’de eşit ağırlık türünde 280 puan aldı. İlk yerleştirmede tercih yapan Boyraz, herhangi bir okula yerleşemedi. Geçen hafta ek yerleştirmede yeniden tercih yapan Boyraz, bu kez Niğde Üniversitesi Ulukışla Meslek Yüksek Okulu Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü’ne yerleşti. Adana’da dayısından yol ve kayıt parası alan Boyraz, kazandığı okula kayıt yaptırmak için Niğde’nin Ulukışla ilçesine gitti. Kayıtların Niğde Üniversitesi’ne yapılacağını öğrenen Boyraz, Ulukışla’da yurda baktı. 3 aylık ücreti 200 YTL olan devlet yurdunun ilçede bulunmadığını öğrenen Boyraz, özel yurtların da aylık 200 YTL olduğunu öğrenince babasını aradı. Durumu anlatan Boyraz, babasının her ay bu parayı ödeyemeyeceklerini bildirmesi üzerine kayıt da yaptıramadan köyüne döndü.
Üniversite okumak istediğini, bu amaçla bir kez daha şansını deneyeceğini belirten Abdil Boyraz, “Babamın köyde beslediği keçilerle geçimimizi sağlamaya çalışıyoruz. Yıllık kazancı bayramdan bayrama 1.5-2 bin YTL. Bölüme yerleştiğime çok sevinmiş, büyük umutla kayıt yaptırmaya gitmiştim. Ama babam yurt parasını ödeyemeyeceğini söyledi” dedi.
Bir üniversite bitirip ailesine destek olmak istediğini kaydeden Boyraz, “Ailemizde hiç okuyan yok. Ben üniversiteye gidip, iyi bir iş sahibi olmak istiyorum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

Genç avukatlar ‘duyarlı’ baro istedi

SONRAKİ HABER

Hakkari'de kurtların saldırısı sonucu 83 keçi ve koyun öldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa