İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad hasta

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın aşırı çalışmaktan hasta düştüğü bildirildi.


İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad’ın aşırı çalışmaktan hasta düştüğü bildirildi. Ahmedinecad, en son BM Genel Kurulu’na katılmak için New York’a gitmişti. Geçen temmuz ayında, Roma’da Gıda Zirvesi’ne katılan Ahmedinecad’a, X-ray cihazından geçerken yüksek miktarda radyasyon verildiği iddiası ortalığı karıştırmıştı. Şimdi hasta olduğu haberi bu kuşkuyu yeniden gündeme getirdi.
Ahmedinecad’ın yakın çalışma arkadaşlarından Milletvekili Muhammed İsmail Kevseri, resmi haber ajansı İRNA’ya yaptığı açıklamada, Ahmedinecad’ın hasta olduğunu ama “er geç iyileşeceğini” söyledi.
Kevseri, Ahmedinecad’ın BM Genel Kurulu’na katılmak için yaptığı son New York ziyaretine katılmıştı. Ahmedinecad’ın hastalığı hakkındaki söylentiler, devlet başkanı seçiminde yeniden aday olup olmayacağı konusunda da kuşkular yarattı.
Hastalık haberlerinden önce Ahmedinecad’ı destekleyen siyasi gruplar arasında devlet başkanı adayının kim olacağı konusunda tartışmalar yaşanıyordu. Bu tartışmalar, Ahmedinecad’ın, kendisini destekleyen aşırı muhafazakar grupların “otomatik olarak” adayı olmadığı şeklinde yorumlanmıştı.
‘Günde 20 saat çalışmaktan hasta düştü’
Ahmedinecad, geçen salı gününden beri halkın önüne çıkmadı. Devlet televizyonu Ahmedinecad’ın dün, Irak savaşında ölen askerlerin yeni bulunan kalıntılarının gömülmesi için düzenlenen cenaze törenine katıldığını söyledi, ancak Ahmedinecad’ın törende çekilen herhangi bir görüntüsünü yayımlamadı.
Ahmedinecad’ın günde 20 saat çalıştığı ve uyumakta zorluk çektiği iddia ediliyor. Kevseri ise Ahmedinecad’ın adaylığı konusundaki spekülasyonları reddetti.
Böyle ağır bir iş yükünün altına giren herkesin hastalanacağını belirten Kevseri, “Böyle doğal bir şeyi psikolojik savaş için kullananlar, başarısız olacaktır” dedi.
Ahmedinecad’ın, geçen çarşamba günü “planlama ve istatistik” kurumunda yapması beklenen konuşma son anda iptal edildi ve danışmanları, cumhurbaşkanının “hasta olduğunu” söyledi.
52 yaşındaki Ahmedinecad, geçen mayıs ayında da 3 hafta süreyle programlarını iptal etmiş, iptal gerekçesiyle ilgili herhangi bir bilgi verilmemişti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net