27 Ekim 2008 04:00

Öcalan eylemleri devam ediyor

Abdullah Öcalan’a kötü muamele iddialarının araştırılması için birçok kentte yapılan eylemler dün de devam etti.

Paylaş

Abdullah Öcalan’a kötü muamele iddialarının araştırılması için birçok kentte yapılan eylemler dün de devam etti.
Mersin’de binlerce kişi Güneş Mahallesi’ndeki Halil İbrahim Camisi önünden DTP Akdeniz ilçe binasına kadar yürüyüş düzenledi. Kitle, Siteler Polis Karakolu önünde panzerleri, çevik kuvvet’i ve çok sayıda sivil polisi kısa süreli taşladı. Yürüyüşün son bulmasının ardından gençlerin yaptıkları etkinliklere ise polisin, panzerlerle tazyikli su ve gaz bombalarıyla müdahale ettiği öğrenildi.
Gaziantep’te baskın
Gaziantep’in Şahinbey ilçesindeki basın açıklamasına da polis müdahale etti. Yer yer çatışmaların çıktığının bildirildiği ilçede, DTP Şahinbey ilçe binasını basan polislerin, aralarında DTP İl Başkanı Ali Şimşek’in de bulunduğu çok sayıda kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.
Gaz bombası attılar
Şırnak’ın Cizre ilçesindeki eyleme de polis gaz bombalarıyla saldırırken, Manisa’da Süreyya Parkı’nda toplanan 3 bin kişi, “AKP şaşırma sabrımızı taşırma” sloganları atarak eylem yaptı. Eylemin ardından gençler yürüyüşe geçti. Bu sırada polisin barikatlar kurarak yürüyüşe izin vermemesi üzerine arbede yaşandı. Yaralanan bir polis ambulansla hastaneye kaldırılırken, 2 kişi gözaltına alındı.
İstanbul’da da DTP Esenler İlçe Örgütü bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Artık Yeter! Bu ateş sizi de yakar” yazan siyah pankart açıldı. Eylem boyunca sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atılırken, siyah çelenk taşıyan DTP'liler adına konuşan DTP Esenler İlçe

Başkanı Faysal Taş, Öcalan’ın tutukluluk koşullarına dikkat çekti. Taş, “AKP, kendi içindeki barışı çözümleyici gücünü göremeyip, sayısı belli olmayan sınır ötesi operasyon yapılmıştır. Emekçi halkın parası ile bölgeye bombalar yağdırılmaktadır. Artık yeter! Hükümeti, çözümün bu olmadığını görmeye davet ediyoruz. Çünkü günlerdir bölgeden çıkan ses çok nettir” diye konuştu.
15 gözaltı
Açıklamanın ardından AKP İlçe Başkanlığı’na siyah çelenk bırakmak isteyen DTP’lilere polis izin vermedi.
Polisin tutumunu protesto eden DTP’liler, sloganlar atarak yürüyüşe geçti. Yürüyüş yapan kitleye polis müdahale etti. 15 kişinin gözaltına alındığı bildirilirken, gözaltına alınanlardan bazılarının yaralandığı öğrenildi.
(HABER MERKEZİ)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İlköğretim öğrencilerini ‘örgüt üyeliği’nden tutukladılar

SONRAKİ HABER

Londra'da 1 milyon kişi Brexit'e karşı yürüdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa